Το Στρασβούργο… σόκαρε τη Μαρσέιγ στο φινάλε

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό και για… όλο το ματς είχε το “τρίποντο” στα χέρια της, η ομάδα του Γκατούζο δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις στο “Stade Vélodrome”, μένοντας στο 1-1.

Ο Σαμουέλ Ζιγκό σκόραρε από τα αποδυτήρια για τη Μαρσέιγ, μιας και πέτυχε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν… παράτησαν τα όπλα σε κανένα χρονικό σημείο, δίνοντας μάχη έως την τελευταία στιγμή. Η προσπάθειά τους τελικά ανταμείφθηκε στο 90’+1′, όταν ο Σεμπάς ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με αυτήν την ισοπαλία οι Μασσαλοί ανέβηκαν στην 5η θέση έχοντας 28 βαθμούς, όσους και η Λιλ. Από την άλλη, το Στρασβούργο έφτασε τους 24 πόντους, παραμένοντας στην 9η θέση. Το αξιοσημείωτο για το σύνολο του Πατρίκ Βιεϊρά, είναι ότι έφτασε τα πέντε ματς στη Ligue 1 (έξι σε όλες τις διοργανώσεις) χωρίς ήττα, με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.