Μέσα στο “κυνήγι” της Ευρώπης η Ρεμς

Η ομάδα του Στιλ έφυγε με υπερπολύτιμο “διπλό” από το Πριγκιπάτο επικρατώντας της Μονακό με 3-1 για την 18η αγωνιστική της Ligue 1 και βρίσκεται στις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Ο Αγώνας

To πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε δίχως τελική προσπάθεια στην εστία για κάποια από τις δύο ομάδες. Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή μπροστά στις δύο εστίες δημιουργήθηκε στο 17′ με τον Ντιούφ να αρνείται το γκολ στον Ουταρά. Δύο λεπτά μετά επιχείρησε και ο Γκολόβιν να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 23′ ούτε η προσπάθεια του ΜπενΓεντέρ βρήκε στόχο. Αν και οι Μονεγάσκοι είχαν την υπεροχή, η Ρεμς πήρε το προβάδισμα στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ. Τεουμά και Νταραμί συνεργάστηκαν σε μία αντεπίθεση στο 35′, με τον πρώτο να σκοράρει με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας (1-0). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το υπέρ τους προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πριγκιπάτου δεν έχασε χρόνο για την ισοφάριση. Στο 49′ ο ΜπενΓεντέρ με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκολόβιν (1-1). Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, ωστόσο, καθώς στο 56′ ο Κάντρα με ωραία ατομική προσπάθεια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-1). Η Ρεμς, όχι μόνο ήταν ικανή να προφυλάξει το υπερ της σκορ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και να φύγει με μία μεγάλη νίκη από το Μονακό, αλλά έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στο 90+6′ με το Ματουσίβα να κάνει το 3-1, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.