“Κάζο” για τη Νις στη Βρετάνη

Η ομάδα της Νίκαιας έχασε με κάτω τα χέρια (2-0) από τη δέκατη Ρεν και δίνει την ευκαιρία στην Παρί να αυξήσει και άλλο τη διαφορά μεταξύ τους. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ζουλιάν Στεφάν.

O Αγώνας

Πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού στο 17′ με τον Μποριγκό για τη Ρεν, αλλά ο Μπούλκα είχε απάντηση. Ακόμα πιο εντυπωσιακή η απόκρουση του δεύτερου σε σουτ του Τεριέ έξι λεπτά αργότερα, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 29′ ο Ροζάριο υπέπεσε σε πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει το χέρι του, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ στο 31′ ο Μποριγκό δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της Βρετάνης (1-0). Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου χωρίς σημαντικές φάσεις στα εναπομείναντα λεπτά του.

Στην επανέναρξη η Ρεν χρειάστηκε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά για να διπλασιάσει το προβάδισμα της. Στο 54′ ο Λε Φε έδωσε την ασίστ στον Καλιμουεντό για το 2-0. Οκτώ λεπτά αργότερα οι Νικαιώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ με τον Μανταντά να λέει “όχι” στον ΚλόντΜορίς. Στα είκοσι λεπτά μεταξύ του 60ου και του 80ου δεν υπήρξε επικίνδυνη φάση για τις δύο εστίες. Στο 81′ ο Γκεσάν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Λουσέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης δεν άλλαξε.