“Έσπασε το ρόδι” η Λιλ

Την πρώτη της νίκη για το 2024 πέτυχε η ομάδα του Φονσέκα επικρατώντας με 3-0 της Λοριάν, σε ένα ματς που το αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, όποτε και σημειώθηκαν δύο γκολ.

Ο Αγώνας

Πρώτη καλή στιγμή με την σέντρα του παιχνιδιού για τους φιλοξενούμενους. Ο Τοσίν με ωραία προσωπική ενέργεια δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 18ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που απείλησε η Λιλ με τον Γιαζιτζί, αλλά ο Εμβογκό έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 37′ με τον εορτάζοντα Ντέιβιντ να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Γκόμες (1-0). Αυτό ήταν και το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

H Λιλ είχε την υπεροχή και στο δεύτερο μέρος, με το εντυπωσιακό στατιστικό να είναι οι μηδέν τελικές στην εστία, για τη Λοριάν σε όλο το παιχνίδι. Τα “λιοντάρια” προσπάθησαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους σε πολλαπλές περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο με κάποια σουτ να μην βρίσκουν στόχο και κάποια να σταματάνε στον Εμβογκό. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Καμπεγιά να σκοράρει προ κενής εστίας και τον Ζεγκρόβα με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής να κάνει το τελικό 3-0.