Έσωσε την ισοπαλία η Έμπολι

Η Σαμπντόρια μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, αλλά η ομάδα του Πάολο Ζανέτι κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1:1) στις καθυστερήσεις του αγώνα, για την 35η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Έμπολι, που μετρούσε δύο διαδοχικές νίκες, είδε την υποβιβασμένη Σαμπντόρια να προηγείται στο σκορ στο 34ο λεπτό με τον Τζανόλι, αλλά κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό από την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Πικόλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ραβάλια, στερώντας τη νίκη γοήτρου από τους Γενοβέζους.

Έτσι η Έμπολι παρέμεινε στην 14η θέση με 39 βαθμούς, ενώ η Σαμπντόρια εξακολουθεί να αποτελεί την ουραγό της βαθμολογίας, έχοντας μόλις 18 πόντους.