H Σαλερνιτάνα λύγισε την Αταλάντα στο 93′

Η “γκρανάτα” επικράτησε με 1:0 των “μπεργκαμάσκι” για την 35η αγωνιστική της Serie A και αγκάλιασαν την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Έμεινε πίσω στο κυνήγι της Ευρώπης η ομάδα του Γκασπερίνι.

Το πρώτο ημίχρονο, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας. Η Αταλάντα ήταν η μόνη που προσπαθούσε να παράξει ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες αλλά ή ήταν αρκετά άστοχοι στη τελευταία προσπάθεια ή επεφταν πάνω στον Οτσόα. Από την άλλη, η Σελερνιτάνα, δεν κατάφερε να απειλήσει, παρά μόνο μία φορά στο 40′, με τον Σπορτιέλο να αποσοβεί τον κίνδυνο. Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ασκούσαν τρομερή πίεση στα καρέ της Αταλάντα, χωρίς να κατορθώσουν να πάρουν το προβάδισμα. H ομάδα του Σόουζα ήταν εμφανώς καλύτερη και ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό. Παρόλο που τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν προς το… Χ, η Σαλερνιτάνα βρήκε γκολ νίκης με τον Καντρέβα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτή τη νίκη η Σαλερνιτάνα ανέβηκε στους 38 βαθμούς στο συν 11 από την 18η Σπέτσια και επί της ουσίας κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία. Από την άλλη, η Αταλάντα έχασε έδαφος για την μάχη της Ευρώπης, μένοντας στους 58 βαθμούς.

Σαλερνιτάνα: Εκτός έδρας με Ρόμα (22/05).
Αταλάντα: Εντός έδρας με Βερόνα (20/05).