Ο Λουκάκου χάρισε το “τρίποντο” στην Ίντερ!

Οι “νερατζούρι” με δυο γκολ του Βέλγου επιθετικού, επικράτησαν με 4:2 της Σασουόλο σε ένα συναρπαστικό ματς και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ κατάφερε να επιβληθεί με 4:2 της Σασουόλο έχοντας αρκετές αλλαγές στο σχήμα της ενόψει του επαναληπτικού με τη Μίλαν για τα ημιτελικά του Champions League. Με το “τρίποντο” αυτό, το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι σφράγισε ουσιαστικά την παρουσία της στο Champions League της επόμενης σεζόν, καθώς ανέβηκε στην τρίτη θέση με 66 βαθμούς, ενώ η Σασουόλο έμεινε στους 44 βαθμούς, παραμένοντας βαθμολογικά αδιάφορη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ίντερ προηγήθηκε στο 42′ με το τρομερό σουτ τοου Λουκάκου, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 55′, οι “νερατζούρι” διπλασίασαν τα τέρματά τους με το σουτ του Μπελανόβα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο έκανε το 3:0. Η Σασουόλο μείωσε με την κεφαλιά του Ματέους Ενρίκε στο 63’ και στη συνέχεια… μπήκε για τα καλά στο ματς, καθώς η κεφαλιά του Φρατέζι έκανε το 3:2. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει όμως την… τελευταία τους λέξη και έτσι στις καθυστερήσεις του ματς, έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη από αριστερά ο Μπρόζοβιτς βρήκε τον Λουκάκου και ο Βέλγος με ωραίο τελείωμα από διαγώνια θέση διαμόρφωσε το τελικό 4:2 για την Ίντερ.//Γ.