Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς… έσωσε τη Λάτσιο στα “χασομέρια”

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 90’+4′ και χάρισε έναν σημαντικό βαθμό στην ομάδα του, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2:2 απέναντι στη Λέτσε στο “Ολίμπικο”, για την αναμέτρηση της 35ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 23′ όμως ο Στρεφέτσα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Μόλις 11 λεπτά μετά, ο Ιμόμπιλε συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Λουίς Αλμπέρτο και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ουντέν να ισοφαρίζει σε 1:1. Ο Γάλλος μέσος ανέτρεψε πλήρως το σκορ στο 51′, βάζοντας την ομάδα του μπροστά. Οι “λατσιάλι” από εκείνο το σημείο κι έπειτα πήραν τον έλεγχο και προσπάθησαν να απειλήσουν. Στο 90’+2′ ο Πέδρο είχε μεγάλη ευκαιρία με ένα μακρινό του σουτ να καταλήγει στο δεξί δοκάρι. Στο 90’+4′, μετά από μία φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2:2.

Με αυτόν τον βαθμό η 3η Λάτσιο ανέβηκε στους 65 και βρίσκεται στο +4 από την 5η Μίλαν. Από την άλλη, η Λέτσε έφτασε τους 32, απέχει κατά πέντε από την 18η Σπέτσια και πλέον νιώθει… πολύ πιο άνετα.

ΓΚΟΛ: 34′ Ιμόμπιλε, 90’+4′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 45’+2′, 51′ Ουντέν

Κίτρινες: 8′ Λατσάρι, 78′ Πελεγκρίνι, 81′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 13′ Μπαντά, 65′ Ουντέν, 79′ Φαλκόνε, 81′ Μπλιν