Παραπαίει η Μίλαν, έχει σφυγμό η Σπέτσια

Οι “αετοί” πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη στο “Αλμπέρτο Πίκο” επί των “ροσονέρι” με 2:0, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Serie A και έβαλαν… φωτιά στη μάχη της παραμονής.

Πρώτη νίκη από τις 10 Μαρτίου στο ιταλικό πρωτάθλημα για την Σπέτσια, που τότε είχε κερδίσει την Ίντερ, μεσολάβησαν οκτώ ανεπιτυχή αποτελέσματα και επέστρεψε στα τρίποντα με την έτερη ομάδα του Μιλάνου. Πλέον, βρίσκεται στους 30 βαθμούς και είναι οριακά κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, η Μιλάν μετά την ήττα στον πρώτο ημιτελικό του Champions League φάνηκε “άδεια” και απομακρύνθηκε από την πρώτη τετράδα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 75ο λεπτό με τον Βισνιέβσκι, ο οποίος βρέθηκε στο σωστό σημείο για να εκμεταλλευτεί μία απόκρουση του Μενιάν και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0.

Δέκα λεπτά αργότερα, διπλασίασαν τα τέρματά τους και “κλείδωσαν” ουσιαστικά τη νίκη. Ο Εσπόσιτο εκτέλεσε υπέροχα ένα φάουλ και πέρασε τη μπάλα από το τοίχος, για να την στείλει στο αριστερό παραθυράκι και να διαμορφώσει το τελικό 2:0.//ΜΠ.