Έκανε το χρέος της και… κοιτάει Ευρώπη

Η Αταλάντα επιβλήθηκε εύκολα με το εμφατικό 4-1 της ουραγού Σαλερνιτάνα στο ματς που έριξε την “αυλαία” της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Serie A.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Αταλάντα. Στο πλαίσιο της 16ης “στροφής” του ιταλικού πρωταθλήματος, οι “μπεργκαμάσκι” επικράτησαν με ανατροπή 4-1 της Σαλερνιτάνα και έτσι ανέβηκαν στους 26 βαθμούς και πλησιάζουν στις θέσεις που οδηγούν σε ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο”, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8 βαθμούς.

Στα… του αγώνα, η Σαλερνιτάνα “πάγωσε” το Μπέργκαμο στο 10ο λεπτό, καθώς προηγήθηκε με γκολ του Πιρόλα, ωστόσο το δεύτερο μέρος ήταν… τελείως διαφορετική υπόθεση.

Η Αταλάντα μέσα σε έξι λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τα τέρματα των Μουριέλ και Πάσαλιτς. Οι “μπεργκαμάσκι” επέβαλαν το ρυθμό τους και “σφράγισαν” το “τρίποντο” με τα γκολ των Ντε Κετελάρ και Μίραντσουκ.