Επιστροφή στις επιτυχίες με Οσιμέν και Κβαρατσχέλια

Οι “παρτενοπέι” λύγισαν την μαχητική Κάλιαρι με 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A και η επιστροφή τους στις νίκες, τους έφερε προσωρινά στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Μετά από δύο σερί ήττες στα ντέρμπι με την Ίντερ και τη Γιουβέντους, η περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι -έχοντας εξασφαλίσει την Τετάρτη (13/12) την πρόκρισή της στους «16» του Champions League- απάντησε με νίκη και στην 16η αγωνιστική της Serie A, καθώς επικράτησε της Κάλιαρι με 2-1 στο “Diego Maradona”.

Μετά από ένα “φτωχό” σε θέαμα και φάσεις πρώτο ημίχρονο, η… μάχη «άναψε» στο δεύτερο 45λεπτο, όπου όλα έγιναν μέσα σε επτά λεπτά. Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Οσιμέν στο 69′, ο Παβολέτι απάντησε με ωραίο γκολ στο 72′ κι ο Κβαρατσχέλια στο 75′, χάρισε το “τρίποντο” στους “παρτενοπέι” που τους έφερε πλέον στην πρώτη τετράδα κι εντός των εισιτηρίων του επόμενου Champions League.