Πέρασε από την “αιώνια” πόλη και… εδραιώθηκε στη κορυφή η Ίντερ

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε τεράστια νίκη επί της Λάτσιο με 2-0, φτάνοντας στους 41 βαθμούς και τέσσερις μακριά από την Γιουβέντους που έμεινε στην ισοπαλία με την Τζένοα, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην μάχη για τον τίτλο.

Στο “Ολίμπικο” της Ρώμης η Λάτσιο φιλοξένησε την πρωτοπόρο Ίντερ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A, με τους γηπεδούχους να έχουν προέρχονται από ήττα στο Champions League επί της Ατλέτικο και να θέλουν να επανέλθουν στις νίκες. Με την έναρξη της αναμέτρησης, η Λάτσιο μπήκε εξαιρετικά απειλώντας αρκετές φορές με τον Ιμόμπιλε και τον Τζακάνι, χωρίς να κάνει την ζημιά στην εστία του Ζόμερ. Στα μέσα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν κατά κύματα μπροστά, με τελικό αποδέκτη σε πολλές από αυτές τις απόπειρες τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να μην σκοράρει. Στο 40ο λεπτό ο Αργεντινός σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, πέρασε τον Προβεντέλ και πλάσαρε ιδανικά στην κενή εστία για να κάνει το 1-0, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να μην έχει τις μεγάλες φάσεις για να προηγηθεί, αλλά κατάφερε να βρει λύση με τον μόνιμο σκόρερ της την φετινή σεζόν. Το ημίχρονο έληξε με το γκολ του Αργεντινού και με την δράση να είναι έντονη κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, με την Ίντερ να περιμένει τη στιγμή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην αντεπίθεση με τον Τζακάνι να αστοχεί σε δυο σουτ με την έναρξη και τον Ζόμερ να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις για να κρατήσει το 1-0 υπέρ της Ίντερ. Με την πίεση που ασκούσε η Λάτσιο, οι “νερατζούρι” πέτυχαν γκολ με τον Τουράμ στην αντεπίθεση διπλασιάζοντας τα τέρματα τους και κάνοντας το έργο της ομάδας από την Ρώμη αρκετά δύσκολο για τη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά δεν ήταν ήρεμοι καθώς αρκετές φορές έπαιξαν επικίνδυνα με αποτέλεσμα στο 86ο λεπτό να δεχτεί κόκκινη κάρτα ο Λατσάρι καθώς μίλησε με έντονο τρόπο στον διαιτητή Μαρέσκα. Το παιχνίδι έληξε στο 2-0 με την Ίντερ να παίρνει μια τεράστια νίκη επί της Λάτσιο, που θα μετρήσει αρκετά στην οικονομία του πρωταθλήματος, ]με τους γηπεδούχους να μένουν με την προσπάθεια της ανατροπής που δεν ήρθε ποτέ.

ΓΚΟΛ: 40′ Μαρτίνεζ, 66′ Τουράμ

Κίτρινες: 26′ Τουράμ,  61′ Μπαρέλα, 81′ Κασάλε
Κόκκινες: 87′ Λατσάρι

Λάτσιο (Σάρι): Προβεντέλ, Κασάλε, Γκίλα, Μάρουσιτς, Λατσάρι, Γκεντουζί, Ροβέλα (75′ Κατάλντι), Κάμαντα (65′ Λουίς Αλμέπρτο), Άντερσον (80′ Καστελάνος), Τζακάνι (75′ Πέδρο), Ιμόμπιλε

Ίντερ (Ιντζάγκι): Ζόμερ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Μπίσεκ, ΝτιΜάρκο, Μικιταριάν, Τσαλχάνογλου (89′ Ασλάνι), Μπαρέλα (70′ Φρατέζι), Νταρμιάν, Μαρτίνεζ (89′ Κλάσεν), Τουράμ (78′ Τουράμ)