Νίκη στις λεπτομέρειες για τη Λέτσε

Η ομάδα του Νταβέρσα πήρε σπουδαία νίκη επί της Φροζινόνε με σκορ 2-1, ανεβαίνοντας στην 12η θέση του πρωταθλήματος σε μια αναμέτρηση με λίγες φάσεις αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A η Λέτσε φιλοξένησε την Φροζινόνε, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φρατζέσκο στόχευε στη νίκη, αλλά γνώριζε πως η αναμέτρηση με την ομάδα του Νταβέρσα θα είναι δύσκολη με τους γηπεδούχους να έχουν τρία ματς αήττητοι. Με την έναρξη η Λέτσε έγινε απειλητική με τον Πίκολι να αναλαμβάνει δράση σκοράροντας στο 11ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά. Στα μέσα του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν άπραγοι και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Κάιο Ζόρζε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι οδηγώντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Φροζινόνε έλεγξαν το παιχνίδι, χωρίς να απειλούν με τους επιθετικούς της. Ο Ντι Φρατζέσκο κράτησε την ομάδα του ψηλά για να πετύχει την ανατροπή. Μαζί με την διαχείριση που έκανε ο Νταβέρσα, το σκορ έμενε αμετάβλητο, καθώς δεν ήθελε να ρισκάρει για να ξαναπεράσει η ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν πολλές ευκαιρίες αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα τους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λέτσε με τον Ραμαντάνι στο 89ο λεπτό μετο 2-1 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 12η θέση με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 19 και έναν λιγότερο από τους αντιπάλους τους.

ΓΚΟΛ: 11′ Πίκολι, 33′ Κάιο Ζόρζε, 89′ Ραμαντάνι

Κίτρινες: 24′ Οκόλι, 38′ Ιμπραχίμοβιτς, 43′ Μπαρενετσέα, 73′ Μπλιν, 90+5′ Ρομανιόλι

Λέτσε (Νταβέρσα): Φαλκόνε, Πονγκράσικ, Μπασιρότο, Γκάλο, Γκέντρεϊ, Μπλιν (76′ Καμπά), Ρανταμάνι, Ουντίν (83′ Κρίστοβιτς), Στρεφέτζα (76′ Σανσόνε), Μπάντα, Πίκολι

Φροζινόνε (Ντι Φρατζέσκο): Τουράτι, Οκάλι, Ρομανιόλι, Ογιόνο (14′ Μοντερίσι), Λιρόλα, Γκέλι, Μπρεσιάνι, Μπαρενετσέα, Σούλε, Ιμπραχίμοβιτς, Κάιο Ζόρζε