Ζαπάτα και VAR έδωσαν το “τρίποντο” στο Τορίνο

Οι “ταύροι” πήραν τη νίκη κόντρα στην Έμπολι με 1-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος χάρις στο τέρμα του Κολομβιανού σέντερ φορ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Σανάμπρια σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το πολυπόθητο τέρμα για τους γηπεδούχος ήρθε στο 25ο λεπτό, ο Ζαπάτα πήδηξε ψηλότερα από όλους και με μια δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Εμπουέχι αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 44ο λεπτό η Εμπολί βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κακάσε αλλά ξανά ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR υπέδειξε οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάγωσαν τον ρυθμό του αγώνα, η Έμπολι δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω για να ισοφαρίσει το ματς χωρίς όμως να τα καταφέρει. Με αυτή της τη νίκη η Τορίνο ανέβηκε στην 9η θέση με 23 βαθμούς σε 16 παιχνίδια.