Έχασε έδαφος για την Ευρώπη η Στουτγκάρδη

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της ομάδας του Χένες με 3-1, κερδίζοντας σημαντικές θέσεις στην βαθμολογία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κακή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Στο “Μπορούσια Παρκ” η Γκλάντμπαχ φιλοξένησε την Στουτγκάρδη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν την ομάδα του Χένες, μόλις στο 1ο λεπτό, καθώς ο Χακ νίκησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής τον Νουμπέλ για κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και δεύτερη φορά μετά το γκολ, αλλά ο Γερμανός κίπερ είπε όχι στην ευκαιρία του Πλέα. Στο 19ο λεπτό, ο Χακ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, δίνοντας “μαξιλαράκι” ασφαλείας στην Γκλάντμπαχ, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καμία απάντηση στις συνεχόμενες ευκαιρίες και τις τελικές που έβγαζαν οι παίκτες του Σεοάνε. Στο πρώτο μέρος οι ευκαιρίες της Στουτγκάρδης ήταν περιορισμένες χωρίς να μπορεί να κάνει την διαφορά με τους επιθετικούς της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγκάρδη έβγαλε αντίδραση μειώνοντας με τον Βάγνομαν στο 56ο λεπτό, καθώς έδειξε να έχει σφυγμό στην αναμέτρηση. Οι αλλαγές που έκανε ο Σεοάνε έδωσαν ενέργεια μετά το γκολ που δέχτηκαν οι παίκτες του, καθώς έδειξαν πως είχαν επαναπαυθεί, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την ισοφάριση. Στα μέσα του ημιχρόνου, ο Χένες ανέβασε τις γραμμές της ομάδας του για να γίνει απειλητικός, προσπαθώντας να “πρεσάρει” την άμυνα του Ελβετού προπονητή. Οι ευκαιρίες  δεν ήταν αρκετές από την Γκλάντμπαχ, καθώς περιορίστηκαν στο δικό τους μισό. Στα τελευταία λεπτά, με την πίεση που ασκούσε η Στουτγκάρδη, οι γηπεδούχοι σκόραραν στην αντεπίθεση Σαιμπάτσου για το τελικό 3-1, με την ομάδα της Βεστφαλίας να παίρνει μια άκρως σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.