Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Βέρντερ Βρέμης

Η ομάδα του Βέρνερ και Μπόχουμ αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1), με τους πράσινους βρίσκουν τον δρόμος της ισοφάρισης στο 90’+3′, χάρη στο τέρμα του Νίκλας Σταρκ για την 17η αγωνιστική της Bundesliga.

Στο πρώτο μέρος, η Μπόχουμ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, με την Βέρντερ, όμως, να είχε την διάθεση να παλέψει για το γκολ. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 34′, αλλά το σουτ του Μπέρο δεν βρήκε στόχο, καθώς λειτούργησαν άριστα τα αντανακλαστικά του Zετερέρ. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ήταν πιο απειλητικοί για να πάρουν το προβάδισμα, και με τους φιλοξενούμενους να είχαν “θωρακιστεί” ιδανικά. Το “γόρδιο δεσμό” για την Μπόχουμ, τον έλυσε ο Οστερχάγκε στο 64′. Ο Γερμανός μέσος με άπιαστο σουτ πραγματοποίησε το 1-0, “ξεκλειδώνοντας” την άμυνα των γηπεδούχων. Στην συνέχεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Λετς έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της αλλά δεν τα κατάφερε. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και βελτίωσαν την απόδοση τους. Η πίεση απέδωσε καρπούς, καθώς στις καθυστερήσεις ο Σταρκ βρέθηκε στο σωστό σημείο, την σωστή στιγμή και έκανε το τελικό 1-1

Πλέον, η Μπόχουμ παρέμεινε στην 14η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Βέρντερ Βρέμης 7 13η με 17.