Απόδραση με… ασπιρίνη Παλάσιος | Μεγάλη νίκη της Άιντραχτ στη Λειψία

Οι “ασπιρίνες” κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη με 1-0 στην ίσως πιο δύσκολη αναμέτρηση που έχουν δώσει φέτος, απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, μένοντας έτσι στην κορυφή της Bundesliga. Πολλά… μηδενικά στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του απογεύματος.

Άουγκσμπουργκ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1

Η κυριαρχία των “ασπιρίνων” καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους δεν μετουσιώθηκε σε γκολ παρά τις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Γκριμάλντο είδε τον Ντάμεν να αποκρούει το χαμηλό του σουτ στο 18′, πριν εξαπολύσει στο 28′ μία “βολίδα” η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 34ο λεπτό, ο Ντάμεν κράτησε ξανά το μηδέν, λέγοντας ένα μεγάλο «όχι» στον Σικ. Η τελευταία μεγάλη φάση της Λεβερκούζεν ήρθε στο 37′ από τον Ρόμπερτ Άντριχ, του οποίου η κεφαλιά σταμάτησε στον απίθανο ξανά Ντάμεν.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βγήκε άκρως αποφασισμένη για τη νίκη και στο δεύτερο μέρος, όμως οι προσπάθειές της δεν είχαν αντίκτυπο. Η επιμονή της τελικά ανταμείφθηκε την ύστατη στιγμή! Στο 90+4′, ο Γκριμάλντο βρήκε τον Παλάσιος ελεύθερο στην περιοχή και ο Αργεντινός μέσος δεν αστόχησε, χαρίζοντας απίθανους πανηγυρισμούς στον κόσμο και την ομάδα της Λεβερκούζεν.

Λειψία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-1

Η ομάδα της Φρανκφούρτης ευτύχησε να ανοίξει από νωρίς το σκορ στο ματς, χάρη στον Κνάουφ ο οποίος στο 7′ βρήκε ιδανικά την μπάλα στην κίνηση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπλάσβιχ. Δέκα λεπτά μετά, ο Σέσκο έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως η άμυνα της Άιντραχτ απομάκρυνε την ύστατη στιγμή. Οι “ταύροι” πήραν τη μπάλα και τα ηνία της αναμέτρησης από εκεί και πέρα, χωρίς όμως να φτάσουν στην ισοφάριση με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Οι μεγάλες ευκαιρίες των δύο ομάδων ήταν μοιρασμένες μέχρι το 60′, ενώ από εκεί και έπειτα η Λειψία άρχισε να προσπαθεί πιο έντονα. Στο 70′, ο Χένριχς ανάγκασε με προσπάθειά του μέσα από την περιοχή τον Τραπ σε τρομερή επέμβαση. Ωστόσο, έμελλε να είναο η τελευταία σημαντική φάση των γηπεδούχων που είδαν την Άιντραχτ να παίρνει ένα σημαντικό “διπλό” που τη φέρνει πλέον έξι βαθμούς πίσω της.

Κολωνία – Χάιντενχαϊμ 1-1

Έχοντας απειλήσει ήδη από το 20′ με τον Χουσέινμπασιτς, η Κολωνία έκανε το 1-0 ένα λεπτό πριν το κλείσιμο της πρώτης μισής ώρας. Ο Σέλκε ήταν ο σκόρερ, αφού με ένα δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, χτύπησε ελαφρώς το δοκάρι, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Η Χάιντενχαϊμ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, πέντε λεπτά μετά, με τον Τόιερκαουφ, όμως ο Σβάμπε ήταν σε ετοιμότητα και αρνήθηκε την ισοφάριση.

Η Χάιντενχαϊμ βγήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη για την ισοφάριση όμως. Ο Κλάιντιενστ απείλησε στο 51′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μπεκ έκανε το 1-1! Ο Γερμανός μέσος βρήκε λίγο χώρο μέσα στη μεγάλη περιοχή έπειτα από κόρνερ και εκτέλεσε τον Σβάμπε.

Η Κολωνία είχε την τελευταία μεγάλη φάση του ματς στο 80′, όταν ο Τίελμαν εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μούλερ εκτινάχθηκε και έκανε μία τρομερή απόκρουση. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία μέχρι το τέλος. Χαμένη η Κολωνία που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μάιντζ – Βόλφσμπουργκ 1-1

Η Βόλφσμπουργκ βρήκε γρήγορα το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ της αναμέτρησης. Στο 12′, Τσέρνι εκτέλεσε άψογα τον Ζέντνερ με ένα τεχνικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το 1-0. Το υπόλοιπο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις, με τη Μάιντζ να υπερέχει μόνο στην κατοχή της μπάλας, αφού η δημιουργία της ήταν λίγη.

Η ένταση ανέβηκε κατακόρυφα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Από αυτό, η Μάιντζ πήρε ψυχολογία και στο 61′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Βίντμερ. Ο Ελβετός μπακ-χαφ έκανε μία επέλαση στην περιοχή από τα δεξιά, υποδεχόμενος μία πάσα ακριβείας και τελείωσε τη φάση με σουτ στην απέναντι γωνία.

Στο 88′, η Βόλφσμπουργκ είδε τον Καστέλς να της αρνείται τη νίκη με υπερένταση. Ο Μπορνάου τους νίκησε όλους στον αέρα σε κόρνερ, όμως ο Βέλγος πορτιέρο “πέταξε” και πραγματοποίησε τρομερή απόκρουση. Με αυτόν τον τρόπο, το “διπλό” που τόσο η ομάδα του Νίκο Κόβατς δεν ήρθε ποτέ και έμεινε στην ισοπαλία και τον έναν βαθμό.

Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Η Φράιμπουργκ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, παρόλο που δεν μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο τέρμα λόγω του Ρόνοβ. Στο 16′, ο Δανός γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκρίφο, ενώ στο 31′ η κεφαλιά του Σαλάι έξυσε” το αριστερό δοκάρι. Ο Ρόνοβ άρχισε να μετατρέπεται σε πρωταγωνιστή στο 45′, αφού αρνήθηκε και πάλι το γκολ στους γηπεδούχους, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Ρολ.

Η ιστορία δεν ήταν πολύ διαφορετική και στο δεύτερο μέρος, με μόνο “μελανό” σημείο για τη Φράιμπουργκ το γεγονός ότι δεν ήταν τόσο επικίνδυνη. Ο ήρωας του αγώνα παρέμεινε ο Ρόνοβ, καθώς στο 83′ κλήθηκε να αποκρούσει με απίστευτο τρόπο την προσπάθεια του Ρολ ο οποίος βρέθηκε απέναντί του! Με MVP τον Δανό τερματοφύλακα, η Ουνιόν κατάφερε να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας.