Η Μπάγερν… πλησίασε με Μουσιάλα οδηγό

Στον ένα βαθμό μακριά από την κορυφή έφτασε η ομάδα του Μονάχου, έχοντας τον ίδιο αριθμό παιχνιδιών με την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν, μετά και την εύκολη νίκη της με 3-0 κόντρα στην Χόφενχαϊμ. Δύο γκολ και ένα δοκάρι ο νεαρός μεσοεπιθετικός.

O Αγώνας

Οι πρώτες φάσεις του παιχνιδιού ήταν για τους φιλοξενούμενους με δύο προσπάθειες του Μπέιερ να περνάνε αρκετά άουτ. H Mπάγερν, ωστόσο, δεν άργησε να ανεβάσει στροφές και πήρε προβάδισμα στο 19ο λεπτό. Από ένα κόρνερ που εκτελέστηκε με πάσα, ο Σανέ έδωσε στον Μουσιάλα, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα διαγώνια, μπήκε στην περιοχή και την έστειλε δοκάρι και μέσα για το 1-0. Οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση στο 30′, χωρίς να εμπνέουν ανησυχία για τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Στο 37′ ο Γκερέιρο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι το 1-0 έμεινε έως το ημίχρονο.

Με την επανέναρξη, η ομάδα του Τούχελ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μουσιάλα αλλά ο διαιτητής δεν πτοήθηκε. Στο 56′ ο Σανέ βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα ο Μουσιάλα εξαπέλυσε έναν… κεραυνό που σταμάτησε στο δοκάρι. Συνεχίζοντας το “σφυροκόπημα” ο Λάιμερ έφτασε κοντά στο γκολ στο 61′ αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε. Αφού άντεξε στην πίεση η Χόφενχαϊμ, έφτασε και κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Μπέιερ, όμως ο Νόιερ έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 70′ το σενάριο επαναλήφθηκε και ο Σανέ σέρβιρε και το δεύτερο γκολ στον Μουσιάλα μετά από δικό τους “ένα-δύο” (2-0). Στο 85′ ο Κέιν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το τρίτο γκολ μετά από πάσα του Κίμιχ, αλλά επανόρθωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 19′, 70′ Μουσιάλα 90’+1′ Κέιν
Κίτρινες: – / 16′ Σταχ
Κόκκινη:  – / 73′ Πρόμελ
Δοκάρι: 58′ Μουσιάλα

Μπάγερν (Τούχελ): Νόιερ, Λάιμερ (78′ Πάβλοβιτς), Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβιντ, Κίμιχ, Γκερέιρο (78′ Γκορέτσκα), Σανέ (73′ Τελ), Μίλερ (73′ Κομάν), Μουσιάλα (87′ Τσούπο-Μοτίνγκ), Κέιν

Χόφενχαϊμ (Ματαράτσο): Μπάουμαν, Ενσόκι, Γκρίλισχ, Καμπάκ, Σταχ, Μπούλτερ (79′ Σκοβ), Κράμαριτς (79′ Τοχουμτσού), Πρόμελ, Καντεράμπεκ, Βέγκχορστ (79′ Μπεμπού), Μπέιερ (84′ Μπέκερ)