“Καθάρισε” στο τελευταίο τέταρτο η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Ντάρμσταντ και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια. Ασίστ για τον Σάντσο στην επιστροφή του με τα “κιτρινόμαυρα”.

Ο Αγώνας

Οι Βεστφαλοί δεν άργησαν να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα στο 24ο λεπτό. O ΜπάινοΓκίτενς έκανε εξαιρετική κούρσα από δεξιά και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μπράντ, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 39′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σκάρκε να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες με τον Μάλεν να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν φάσεις. Σε μία από τις λίγες περιστάσεις που είχε για αν απειλήσει η Ντάρμσταντ, ο Πφάιφερ έπιασε την κεφαλιά από κόρνερ, αλλά ο Κόμπελ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να αποκρούσει. Το ντεμπούτο του στην επιστροφή του με τη φανέλα της Μπορούσια έκανε ο Σάντσο περνώντας αλλαγή στο 55′ και μοιράζοντας ασίστ στον Ρόις για το 2-0 στο 77′, κλειδώνοντας τη νίκη για τους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις μπήκε και το κερασάκι από τον Μουκόκο, ο οποίος βρήκε δίχτυα για το 3-0 μετά από ασίστ του Ζάμπιτσερ.