Δεν (χ)αμογέλασε στην πρεμιέρα η Μπαρτσελόνα

Απώλεια βαθμών με το… καλημέρα για την πρωταθλήτρια Ισπανίας, η οποία έμεινε στο ισόπαλο 0:0 με την Χετάφε, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Η ομάδα του Τσάβι, διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 90′ + 10′.

O αγώνας

Στο 4′ λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Λατάσα έπεσε μέσα στην περιοχή αλλά ο Γκράντο δεν συγκινήθηκε. Στο  26′ λεπτό η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Οριόλ Ρομέου σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Η επόμενη μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στη Χετάφε. Ο Ιγκλέσιας βρέθηκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν αλλά ο τερματοφύλακας των “Μπλαουγκράνα” του αρνήθηκε το γκολ με μια εκπληκτική εκτίναξη.

Στο  42′ λεπτό άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο Ραφίνια δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χτύπημα εκτός φάσης που έκανε στον Γκαστόν Άλβαρεθ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Στη συνέχεια του 45λέπτου η Χετάφε πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, και το 0:0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

H αριθμητική ισορροπία επανήλθε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 57′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μάτα. Η Μπαρτσελόνα από εκείνο το σημείο και μετά πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο κι έγινε πιο πιεστική. Η ομάδα του Τσάβι, απείλησε με τους Εζαλζούλι και Φάτι, χωρίς ωστόσο να μπορεί να κερδίσει τον Σόρια. Στο 88′ ο Φάτι δοκίμασε τα πόδια του, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Στο 90′ + 16′ ο Λοσάνο απείλησε, αλλά η κεφαλιά του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ:
Κίτρινες: 15′ Μίτροβιτς, 31′, 57′ Μάτα, 38′ Αλένα, 82′ Σουάρες, 90′ + 2′ Ντακονάμ, 90′ + 12′ Πόρτου / 38 ‘ Ραφίνια, 90′ + 10’ Γκάβι
Κόκκινες: 57′ Μάτα / 42′ Ραφίνια
Δοκάρι:

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Σουάρες, Ντουάρτε, Μίτροβιτς (46′ Πόρτου), Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Ντακονάμ, Μακσίμοβιτς, Αλενιά (65′ Λοσάνο), Μάτα, Λατάσα (65′ Μαγιοράλ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν (46′ Ελζαζουλί), Μπαλντέ, Ρομέου (76′ Γιαμάλ), Ντε Γιονγκ, Γκιουντογάν (79′ Γκάβι), Πέδρι (79′ Φάτι), Ραφίνια, Λεβαντόφσκι