Άλωσε το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” η Βαλένθια

Στην αυλαία της νέας σεζόν στη La Liga οι “νυχτερίδες”… δάγκωσαν με το καλησπέρα, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας με 2:1 της Σεβίλλης και μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Μπήκε με το… δεξί στη La Liga η Βαλένθια, που άλωσε το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” επικρατώντας με 2:1 της Σεβίλλης, χάρη στο γκολ του Γκέρα στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι “νυχτερίδες” αρχικά πήραν κεφάλι στο σκορ στο 60’ με γκολ του Ντιακαμπί. Δέκα λεπτά μετά (70′) ο Εν Νεσίρι έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο η κόκκινη του Μπαντέ στο 81’ άφησε τους Σεβιγιάνους με δέκα παίκτες και άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Έτσι, ο Xάβι Γκέρα στο 89’ σκόραρε με ωραίο τελείωμα και χάρισε το τρίποντο στο σύνολο του Ρουμπέν Μπαράχα, που φέτος θέλει να αφήσει τις… περιπέτειες υποβιβασμού της περσινής σεζόν και να επανέλθει στο προσκήνιο του ισπανικού ποδοσφαίρου.