Απόδραση στο 96′ για την Μπέτις

Η ομάδα από την Ανδαλουσία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα Ισπανίας, καθώς στη πρεμιέρα της επικράτησε με 2:1 στην έδρα της Βιγιαρεαλ. Tα τέρματα της αναμέτρησης για την Ρεάλ Μπέτις πέτυχαν οι Πέρες και Γουίλιαν ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε προσωρινά ο Κουένκα.

Με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους έφυγαν οι “Βερδιμπλάνκος” από το “Ελ. Μαδριγάλ“, χάρις σε τέρμα του Γουίλιαν Ζοσέ στο 90+6′.

Η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 15ο λεπτό πέτυχε τέρμα με τον Μπαένα, αλλά μετά από χρήση VAR ο Ορτίθ ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Αυτό που δεν πέτυχαν οι γηπεδούχοι ήρθε πέντε λεπτά αργότερα από την Μπέτις, όταν ο Πέρες συνεργάστηκε άψογα με τον Ενρίκε και με ένα έξοχο πλασέ νίκησε τον Γιόργκενσεν για να κάνει το 0:1. Στο 36ο λεπτό ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να δουν τον Ορτίθ να ακυρώνει δικό τους τέρμα, όταν ο Ροντρίγκες υποδείχτηκε σε αντικανονική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ πίεσε για την ισοφάριση, και το κατάφερε στο 61ο λεπτό όταν ο Κουένκα νίκησε με κεφαλιά τον Σίλβα για να φέρει το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια του παιχνιδιού έπεσε ο ρυθμός και ενώ φαινόταν ότι δεν θα έχουμε νικητή στο παιχνίδι ο Γουίλιαν Ζοσέ ξεμαρκαρίστηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη σέντρα του Σαμπαλί και με κεφαλιά έδωσε στην ομάδα του την νίκη.