Νικηφόρα πρεμιέρα από τα “11” βήματα για τη Ράγιο

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της La Liga για τη σεζόν 2023-24, η Αλμερία υποδέχτηκε τους “Ραγίστας”, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη από τα “11” βήματα.

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα Ισπανίας και η Αλμερία υποδέχτηκε την Ράγιο Βαγιεκάνο. Η ομάδα του Ροντρίγκες έφυγε με το διπλό από το “Power Horse Stadium” χάρις στα πέναλτι που μετέτρεψαν σε γκολ οι Παλαθόν και Ντέκα στο 20ο και 28ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχισε στο 18ο λετπό να κερδίσει πέναλτι, μετά το άτσαλο μαρκάρισμα του Γκονσάλες. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Παλαθόν που νίκησε τον Μαρίνο και έκανε το 1:0 για την ομάδα από τη Μαδρίτη. Η Αλμερία έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Ρομπερτόνε στο 24ο λεπτό απέκρουσε στη κάτω δεξιά του γωνία ο Ντιμιτριέφσκι. Τρία λεπτά αργότερα μετά από χέρι του Ακιέμε η Ράγιο κέρδισε ξανά πέναλτι. Αυτή την φορά ανέλαβε ο Ντέκα, με την κατάληξη να είναι πάλι ίδια, και την ομάδα του Ροντρίγκες να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Η ομάδα του Μορένο έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, άλλα τόσο η κεφαλιά του Ιντρίσου στο 30ο λεπτό όσο και το πλασέ του Σουάρεθ στο 33ο λεπτό δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ίδιο με το πρώτο. Η Αλμερία προσπάθησε να πάρει περισσότερα μέτρα στο γήπεδο για να φτάσει στη μείωση του σκορ, αλλά δεν δημιούργησε ευκαιρίες στα καρέ των φιλοξενούμενων, με το 0:2 να μένει μέχρι το τέλος και τη Ράγιο να παίρνει το “τρίποντο” στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Γκολ: – / Παλαθόν 20′ (ΠΕΝ), Ντέκα 28′ (ΠΕΝ)
Κίτρινες: 65′ Ραμαζάνι / 40′ Λόπες, 51′ Γκαρσία 51′, 65′ Βαλεντίν

Αλμερία: Μαρίνο, Γκονσάλες, Μπάμπιτς , Πόθο (66′ Πούμπιλ), Ακιέμε, Ρομπερτόνε (78′ Λόπι), Ιντρίσου (78′ Μεγέρο), Λαζάρο (46′ Αρίμπας), Ραμαζάνι (83′ Μιλοβάνοβιτς), Εμπάρμπα, Σουάρες

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Ερνάντες, Λεζέν, Εσπίνο, Μπάλιου, Βαλεντίν (86′ Μέντες), Λόπες (46′ Σίς), Παλαθόν, Τρέχο, Γκαρσία (86′ Τσαβαρία), Ντέκα (82′ Φαλκάο).