Απίθανη ανατροπή για την Φροζινόνε | Μοιρασιά στο “Στάδιο Μπριαντέο”

Η ομάδα του Ντι Φρανσίσκο γύρισε από την “κόλαση” του 2-0 απέναντι στην Σασουόλο και επικράτησε με 4-2 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A στο “Στάδιο Μπενίτο Στρίπε”. Ισόπαλος (1-1) παρέμεινε ο αγώνας ανάμεσα στην Μόντσα και την Λέτσε.

Μόντσα – Λέτσε 1-1

Mε φόρα μπήκε στον αγώνα η Λέτσε, καθώς πολύ γρήγορα άνοιξε το σκορ, θέλοντας να βάλει τις βάσεις για ένα εύκολο απόγευμα και να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 3′, ο Νίκολα Κριστόβιτς ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ την φετινή σεζόν, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα. Παρά την αρχική ψυχρολουσία των γηπεδούχων, η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Στο 24′ ο Αντρέα Κολπάνι με ένα όμορφο τελείωμα έκανε το 1-1, βάζοντας το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την ψυχολογία του τέρματος και έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Αρχικά, με τον Πάτρικ Κιούρια στο 28′ και δυο λεπτά αργότερα με τον Λορέντσο Κολόμπο.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για την Λέτσε, καθώς είδε τις ισορροπίες του αγώνα να αλλάζουν. Συγκεκριμένα, στο 55′ ο Φεντερίκο Μπασκιρότο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, έπειτα από ένα σκληρό αντικανονικό μαρκάρισμα. Στην συνέχεια η Μόντσα πίεσε για την ανατροπή, θέλοντας να εκμεταλλευτεί και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα γκολ στο 69′ με τον Αντρέα Καλπόνι αλλά ο VAR υπέδειξε στον διαιτητή ότι βρίσκεται σε θέση οφσάιντ. Στο 85′ ξανά ήρθαν οι ισορροπίες στο ματς, καθώς ο Μαρινέλι έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Καλντιρόλα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να αφήνουν βαθμούς στο “Στάδιο Μπριαντέο”.

Φροζινόνε – Σασουόλο 4-2

Εξαιρετική ήταν η αρχή για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 7′ άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, ο Αντρέα Πιναμόντι με ένα όμορφο τελείωμα, έπειτα από την πάσα του Ματίας Βίνια έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Ιταλός επιθετικός την ομάδας του Ντιονίζι πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο ματς στο 24′, κάνοντας το 2-0, βάζοντας γερές βάσεις για ένα εύκολο περίπατο των “νεροβέρντι”. Ωστόσο, η Φρονιζόνε δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα στο ματς και απείλησε αρχικά στο 30′ με τον Ουαλίντ Σεντίρα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουαλίντ Σεντίρα.

Στην επανάληψη, η Φρονιζόνε μπήκε με στόχο να ισοφαρίσει το ματς, ενώ η Σασουόλο να υπερασπιστεί το προβάδισμά της, δίνοντας την κατοχή στους γηπεδούχους. Με τις φάσεις να είναι ελάχιστες, η Σασουόλο έδειχνε να κρατάει την τύχη στα χέρια της. Ωστόσο, στο 70′ η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο ισοφάρισε τον αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Λούκα Ματσιτέλι έκανε το 2-2. Η Φρονιζόνε έχοντας ως σύμμαχο την ψυχολογία, έπειτα από την ισοφάριση, βρήκε και τρίτο τέρμα στο ματς, κάνοντας την ανατροπή από 2-0. Το γκολ το σημείωσε στο 77′ πάλι ο Λούκα Ματσιτέλι, με τον Ιταλό μέσο να πετυχαίνει δεύτερό του στο ματς. Η Σασουόλο προσπάθησε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης για να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς ωστόσο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι βρήκαν και τέταρτο τέρμα στον αγώνα με τον Πολ Λιρόλα, διαμορφώνοντας το 4-2.