Οι αλλαγές έσωσαν τον βαθμό για τη Νάπολι

Οι πρωταθλητές Ιταλίας ήρθαν ισόπαλοι με την Τζένοα με σκορ 2-2, αν και η ομάδα από την Γένοβα προηγήθηκε με 2-0 οι “παρτενοπέι” πήραν τον βαθμό… ένεση από τον πάγκο.

Αν και βρέθηκε να χάνει με δύο τέρματα η Νάπολι στη Γένοβα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) χάρις στα τέρματα των Ρασπαντόρι και Πολιτάνο που ήρθαν από τον πάγκο, για τους γηπεδούχος είχε δώσει το προβάδισμα αρχικά Μπάγι και στη συνέχεια ο Ρετέγκι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Μόλις στο 6′ ο Γκούντμουνσον, συνδυάστηκε πολύ ωραία με τον Σαμπέλι αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου καμία ομάδα δεν είχε την υπεροχή του αγώνα, μέχρι το 40ο λεπτό όταν ο Ντε Γούιντερ με τον Μπάγι έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον τελευταίο να νικά από κοντινή απόσταση τον Μερέτ κάνοντας το 1-0. Στα εναπομείναντα επτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα από την Γένοβα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ενώ κάποιος θα πίστευε πως οι πρωταθλητές Ιταλίας θα έφταναν στην ανατροπή, στο 56′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Ο Στρούτμαν έδωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Ρετέγκι που από το σημείο του πέναλτι νίκησε των τερματοφύλακα της Νάπολι κάνοντας το 2-0. Το δεύτερο τέρμα φάνηκε σαν να επαγρύπνησε τους παίκτες του Ρούντι Γκαρσία που στο 65′ έχασαν τεράστια ευκαιρία για να μειώσουν το σκορ. Ο Όσιμεν έκανε το γυριστό μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση αλλά ο τερματοφύλακας της Τζένοα αποσόβησε το τέρμα. Στο 71ο λεπτό ο Κβαρατσκέλια απέφυγε δύο αμυντικούς, σούταρε αλλά ο Μαρτίνεθ μπλόκαρε εύκολα. Το γκολ που έψαχναν οι “παρτενοπέι” ήρθε στο 75ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών στο ματς Καγιούστε συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Ρασπαντόρι και ο τελευταίος με δυνατό τελείωμα στη γωνιά του τερματοφύλακα μείωσε σε 1-2. Στο 79ο λεπτό η Τζένοα απείλησε με σουτ του Μαλινόφσκι έξω από την περιοχή αλλά το σούτ του πέρασε άουτ. Στο 83 λεπτό η Νάπολι έφερε το ματς, ο Ζιελίνσκι βρηκέ υπέροχα στη πλάτη της άμυνας τον Πολιτάνο που με δυνατό βολέ στην κίνηση νίκησε τον Μαρτίνεθ κάνοντας το 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά αν και πίεσαν οι πρωταθλητές Ιταλίας δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η Νάπολι προβληματίζει στο ξεκίνημα του Καμπιονάτο καθώς σε 4 παιχνίδια έχει μαζέψει μόλις 7 βαθμούς και βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ. //ΝΚ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Ντε Γουίντερ, 33′ Ρετέγκι, 75′ Μπαντέλι / 1′ Ελμάς, 78′ Καγιούστε

ΓΚΟΛ: 40′ Μπάνι, 56′ Ρετέγκι / 76′ Ρασπαντόρι, 84′ Πολιτάνο

Τζένοα: Μαρτίνεθ, Μπάνι, Ντραγκούσιν, Μάρτιν ( 90′ Βάσκες), Ντε Γουίντερ, Μπαντέλι, Στρούτμαν, Φρούντριπ, Σαμπέλι (74′ Μαλινόφσκι), Γκούντμουνσον, Ρετέγκι

Νάπολι: Μερέτ, Χουάν Χεσούς, Οστέγκαρντ, Ντι Λορέντσο, Ρούι (58′ Ολιβέρα), Ανγκισά ( 58′ Ρασπαντόρι), Λομπότκα (74′ Καγιούστε) , Ζιελίνσκι, Κβαρατσκέλια (89′ Ζερμπίν), Ελμάς (46′ Πολιτάνο), Όσιμεν