Έστησαν…πάρτι στο Μιλάνο οι “Νερατζούρι”

Στην κορυφή του πρωταθλήματος παρέμεινε η Ίντερ έπειτα από τη θριαμβευτική της νίκη απέναντι στους “ροσονέρι” με 5-1 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Seria Α, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στην πόλη. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι συνεχίζει αήττητη, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μίλαν στο πρωτάθλημα.

Στο “Ντέρμπι ντέλλα Μαντονίνα” η Ίντερ έστησε το δικό της πάρτι στο “Τζούζεπε Μεάτσα”, καθώς επικράτησε με 5-1 της Μίλαν συνεχίζοντας αήττητη στην Serie A στο δρόμο προς το Σκουντέτο. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “ροσονέρι” τη φετινή σεζόν, ενώ συνέχισε το αρνητικό σερί απέναντι στη συμπολίτισσα, καθώς υπέπεσε σε 5η σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μικιταριάν με δυο γκολ και μια ασίστ.

Στο ντέρμπι του Μιλάνο, η Ίντερ ξεκίνησε με ονειρικό τρόπο το ματς, καθώς μόλις στο 5′ έδειξε… τις διαθέσεις της. Ο Ντάμφρις από δεξιά, απέφυγε τον Τιάο, έκοψε προς την περιοχή, ο Νταρμιάν σούταρε από διαγώνια αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μικίταριαν που από κοντά έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στην σεζόν. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έχοντας την ψυχολογία, έπειτα από το πολύ γρήγορο γκολ που πέτυχε, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Συγκεκριμένα στο 11′ ο Ντιμάρκο έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Μικίταριαν έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μενιάν. Στην συνέχεια η Μίλαν πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανέβασε τις γραμμές της και προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική. Στο 32′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Τεό Ερνάντεζ πέρασε ελάχιστα άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο αριστερός οπισθοφύλακας των “ροσονέρι”, το πέτυχε ο Μάρκους Τουράμ έξι λεπτά αργότερα, με ένα άπιαστο σουτ, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων. Στο 37′ η Ίντερ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Γάλλο επιθετικό από τα αριστερά, εκείνος βρήκε χώρο να σουτάρει με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στο “παραθυράκι” του Μενιάν. Μάλιστα, αυτό ήταν το δεύτερο που πέτυχε ο Τουράμ την φετινή σεζόν με τους “Νερατζούρι”.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ίντερ έδειξε να έχει την διάθεση να υπερασπιστεί το προβάδισμα των δυο τερμάτων, ενώ η Μίλαν έψαχνε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς. Κάτι που συνέβη στο 57′ με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να πετυχαίνει το γκολ της μείωσης. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ζιρού να περνάει μια υπέροχη κάθετη στον Λεάο στην πλάτη της άμυνας. Ο Πορτογάλος πλησίασε στη μικρή περιοχή, πλάσαρε και μείωσε για τη Μίλαν, κάνοντας το 2-1. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε την φετινή σεζόν η Ίντερ. Το τέρμα του Λεάο δεν έριξε την ψυχολογία των γηπεδούχων που απείλησαν στο 66΄ με τον Μενιάν να λέει όχι. Στο 69′ η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι διεύρυνε το προβάδισμά της, στήνοντας πάρτι στο “Τζουζέπε Μεάτσα”. Συγκεκριμένα, οι “Νερατζούρι” ξεδιπλώθηκαν υπέροχα στην επίθεση, με τον Μικιταριάν να πατάει περιοχή και με τη βοήθεια της κόντρας να στέλνει τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Μενιάν, με τον Αρμένιο να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα στο ματς, κάνοντας το 3-1. Οι γηπεδούχοι εννιά λεπτά αργότερα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο ντέρμπι του Μιλάνο. Αρχικά, ο Ερναντές κλώτσησε άτσαλα τον Λαουτάρο στην περιοχή σε μια προσπάθεια να απομακρύνει τη μπάλα και ο ρέφερι καταλόγισε την παράβαση. Ο Τσαλχάνογλου σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του, έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το 4-1. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πέμπτο τέρμα στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Φρατέζι σκόραρε από κοντά μετά από αντεπίθεση και φοβερή πάσα του Μικιταριάν, διαμορφώνοντας το 5-1.//ΓΓ

ΓΚΟΛ: 5′ Χένρικ Μικίταριαν, 38′ Μαρκούς Τουράμ, 69′ Χένρικ Μικίταριαν,  57′ Ραφαέλ Λεάο
Κίτρινες: 24′ Μαλίκ Τιάο, 61′ Τεό Ερναντέζ, 72′ Χακάν Τσαλχάνογλου, 90+4′ Ντάβιντε Φρατέζι