“Κουλούρια” στο ντεμπούτο του Χατζηδιάκου στο Κάλιαρι

Κάλιαρι και Ουντινέζε (0-0) συνεχίζουν να αγνοούν τη χαρά της νίκης στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της Serie A, ενώ το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας του Κλαούντιο Ρανιέρι πραγματοποίησε ο Έλληνας στόπερ, βοηθώντας την να κρατήσει το μηδέν.

Ο Αγώνας

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήταν για τους γηπεδούχους, όταν ο Ντειόλα απείλησε στο 12′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζαπά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Ουντινέζε απάντησε στο 21′ με μια προσωπική ενέργεια του Εμποζέλε, την οποία σταμάτησε ο Ραντούνοβιτς. Το ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά στο δημιουργικό τομέα, μέχρι το 42′. Τότε η ομάδα του Ρανιέρι είχε την μεγαλύτερη φάση του παιχνιδιού, όταν ο Λουβούμπο σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ από μέση απόσταση. Ο ίδιος επιχείρησε ξανά να σκοράρει στις καθυστερήσεις (45+2′), με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι. Η Ουντινέζε είχε και τη δική της ευκαιρία στο 45+7′ με τον Τοβέν να σουτάρει μετά από προσωπική ενέργεια και την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το 0-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική όταν ο Ντειόλα πήρε μία κεφαλιά από κόρνερ στο 49′, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Η ομάδα του Ούντινε ανταπόδωσε στις χαμένες ευκαιρίες, με τον Μπιζόλ να αστοχεί εξ’ επαφής μετά από κόρνερ του Σάμαρτζιτς στο 55′. Στο 68′ ο Ιταλός χαφ των γηπεδούχων απείλησε και πάλι, ξανά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 78′ ο Ραντούνοβιτς “έβγαλε” το σουτ του Λούκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηδιάκος πέρασε εκτός παιχνιδιού έχοντας πραγματοποιήσει μια αξιόλογη εμφάνιση. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεκολλήσουν από το μηδέν μέχρι το σφύριγμα της λήξης, παρά τη χαμένη ευκαιρία του Ναντέζ στο 90+4′. Το παιχνίδι επιφύλασε και μία αποβολή για το τέλος, όταν ο Βιετέσκα για τους γηπεδούχους αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα δευτερόλεπτα πριν την λήξη.