“Καθάρισε” με τριάρα η… Μεγάλη Κυρία

Η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο στο “Allianz Stadium” με 3-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A, με μπροστάρηδες τους Ντούσαν Βλάχοβιτς και Φεντερίκο Κιέζα.

Οι “Μπιανκονέρι” επιβλήθηκαν των “Λατσιάλι” με σχετική ευκολία, αφού το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός της Γιούβε, από ασίστ του Μάνουελ Λοκατέλι και μετά από 16 λεπτά, ο Κιέζα υποδέχτηκε την πάσα του Ραμπιό και έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι, μπήκαν στα αποδυτήρια με σκυφτό το κεφάλι, αλλά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, μέιωσε σε 2-1. Για την ακρίβεια, στο 64′, ο Λουίς Αλμπέρτο προχώρησε σε ατομική ενέργεια και βρήκε δίχτυα στην εστία του Τσέζνι.

Οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν “αναπάντητο”, με τον ΜακΚένι να… σερβίρει για τον Βλάχοβιτς και εκείνος να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, μετρώντας 4 γκολ μέχρι στιγμής στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Έτσι, έκανε το 3-1, με το οποίο και ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Η Γιουβέντους πλέον μετράει 10 βαθμούς και κυνηγάει την κορυφή, σε μία χρονιά που έχει τιμωρηθεί από της UEFA και θα μείνει εκτός ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, ενώ ένας από τους “αστέρες” της, ο Πολ Πογκμπά, βρέθηκε θετικός σε απαγορευμένη ουσία σε εξετάσεις αντί-ντόπινγκ. Από την άλλη, η Λάτσιο χάνει συνεχώς έδαφος, αφού έχει πετύχει μόνο μία νίκη, κόντρα στην Νάπολι (2-1, 3η αγωνιστική, “Στάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα”), και έχει χάσει από την Λέτσε, την Τζένοα και την Γιουβέντους.//ΓΚ