Η Τζένοα διέλυσε την… καταρρέουσα Ρόμα

Οι “τζιαλορόσι” επέστρεψαν στις… κακές εμφανίσεις και γνώρισαν νέα ήττα, αυτή τη φορά από τους “ροσομπλού” με 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Serie A.

H Ρόμα εξακολουθεί να βρίσκεται σε… αγωνιστική κρίση, καθώς μετράει μόλις 5 βαθμούς σε 6 αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Serie A. Σήμερα, οι “τζιαλορόσι” γνώρισαν νέα “βαριά” ήττα, αυτή τη φορά από την Τζένοα με το εμφατικό 4-1. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 7 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο ψάχνει… απεγνωσμένα αντίδραση και αγωνιστική βελτίωση.

Στα… του αγώνα, η Τζένοα κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Άλμπερτ Γκούντμουντσον, όμως η Ρόμα έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και… βρήκε χώρους στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 22ο λεπτό, οι “τζιαλορόσι” βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Μπράιαν Κριστάντε βρήκε χώρο στην περιοχή και με κεφαλιά μετά την ασίστ του Σπινατσόλα, ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας… νέα ομορφιά στο ματς. Ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το γκολ με τον Ματέο Ρετεγκί, μπαίνοντας ξανά σε θέση “ισχύος”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόμα ξεκίνησε πολύ δυναμικά, πιέζοντας την αντίπαλό της, προκειμένου να ισοφαρίσει σύντομα. Το γκολ δεν ήρθε, η Τζένοα βρήκε τρόπο να “κρατήσει” περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και στο 74ο λεπτό, ο Μόρτεν Θόρσμπι έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Το… κερασάκι στην τούρτα για την Τζένοα ήρθε στο 81ο λεπτό, όταν ο Ζούνιορ Μεσίας σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την ομάδα του.