Η Σασουόλο σόκαρε την Ίντερ | Πήραν το τρίποντο Νάπολι και Λάτσιο

Η ομάδα του Αλέσσιο Ντιονίζι επικράτησε στο “Τζουσέπε Μεάτσα” των “νεραντζούρι” με 2-1 με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Άνετες νίκες για “παρτενοπέι» και Ρωμαίους κόντρα σε Ουντινέζε και Τορίνο αντίστοιχα.

Ίντερ – Σασουόλο 1-2

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει δίχτυα από νωρίς, με τους “Νερατζούρι” να βάζουν γκολ στο 45+1′, αφού ο Ντένζελ Ντάμφρις κυνήγησε μία θεωρητικά χαμένη μπαλιά και την μετέτρεψε σε γκολ, νικώντας τον Αντρέα Κονσίλι και “γράφοντας” το 1-0. H εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπαϊράμι έστειλε μήνυμα στους “νεραντζούρι” στο 54′ μετά από ασίστ του Μπεράρντι. Ο Ιταλός, εκτός από ασίστ, κατάφερε να σκοράρει στο 63′ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η Σασουόλο, κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.

Λάτσιο – Τορίνο 2-0

Αν και το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην Ρώμη, η Λάτσιο φρόντισε να… εμπλουτίζει το ματς στο 56ο λεπτό. Για την ακρίβεια, ο Μανουέλ Λάτσαρι “βρήκε” τον Ματίας Βετσίνο και εκείνος με την σειρά του έβαλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, σημειώνοντας το 1-0 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 75′ ο Ζανιάνι διπλασίασε τα τέρματα για τους Ρωμαίους και κλείδωσε τη νίκη.

Νάπολι – Ουντινέζε 4-1

Οι Ναπολιτάνοι άνοιξαν το σκορ το 19′ με γκολ από την… άσπρη βούλα. Για την ακρίβεια, ο Τζιανλούκα Μανγκανιέλο χρέωσε φάουλ στον Φέστι Εμποσέλε, κατόπιν της βοήθειας του βίντεο ριπλέι, και ο Πιότρ Ζιελίνσκι στήθηκε για την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Πολωνός μέσος έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία και έκανε το 1-0. Στο 39ο λεπτό, ο Ματέο Πολιτάνο έδωσε την μπάλα στον Βίκτωρ Όσιμεν και εκείνος έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 74′ ο Κβαρατσχέλια έκανε το 3-0 και έδειξε να κλειδώνει το ματς για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν στο 81′ με τον Σάμαρτζιτζ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η…χαρά τους κράτησε λίγο, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Σιμεόνε έκανε το 4-1.