Ισόπαλη η… ελληνική μονομαχία

Μόντσα και Μπολόνια “κόλλησαν” στο μηδέν στο “Brianteo”, σ’ ένα ματς για την 6η αγωνιστική της Serie A που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και το αποτέλεσμα μοιάζει… δίκαιο.

Η ελληνική μονομαχία, του Κυριακόπουλου με τον Λυκογιάννη, δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα, σ’ ένα ματς με λίγες φάσεις, ισορροπημένη κατοχή και ευκαιρίες, αν και στο τελευταίο 15λεπτο προσπάθησαν για τη νίκη αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Πάντως αμφότερες στις αρχές των ημιχρόνων, η Μόντσα στο πρώτο και η Μπολόνια στο δεύτερο, βρήκαν δίχτυα, αλλά κανένα δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προσπάθησαν να πιέσουν και να φτάσουν στο γκολ στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν. Η Μπολόνια μετά το 20′ ισορρόπησε το ματς, έγινε πιο αισθητή στην άμυνα της Μόντσα αλλά χωρίς να σκοράρει.

Αυτό το κατάφερε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μέτρησε. Στην συνέχεια το ματς ήταν μοιρασμένο, με εξαίρεση το τελευταίο 15λεπτο, εκεί όπου η Μόντσα πίεσε, έκανε ευκαιρίες, αλλά όχι το γκολ, με το τελικό 0-0 να… έρχεται φυσιολογικά.

Mόντσα (Ραφαέλε Παλαντίνο): Γκρεγκόριο, Ίτσο, Καλντιρόλα, Καρμπόνι (67’ Μαρί), Τσιούρια, Πεσίνα, Γκαλιαρντίνι, Κυριακόπουλος (63’ Μπιριντέλι), Κολπάνι (78’Ματσίν) , Μότα (63’Βινιάτο), Κολόμπο (78’Μάριτς) .

Μπολόνια (Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Σιλβέστρι (60’ Κοράτσα), Μπεουκέμα, Καλαφιόρι, Λυκογιάννης (59’ Κριστιάνσεν) , Εμπισέρ, Αζουζί, Ορσολίνι (59’  Εντόι), Φέργκιουσον,  Κάρλσον (59’ Σαλεμάκερς), Ζιρκζί (75’ Φαν Χόιντονκ).