Πλησιάζει την κορυφή η Μίλαν | Νίκη για Αταλάντα και Έμπολι

Οι παίκτες του Στέφανου Πιόλι κατάφεραν να περάσουν την Γιουβέντους και περιμένουν το αποτέλεσμα της Ίντερ για να δουν αν έπιασαν την κορυφή. Η ομάδα του Μπέργκαμο φιλοξενήθηκε από την Βερόνα, την οποία και νίκησε (1-0), την στιγμή που η Έμπολι σκόραρε το πρώτο της φετινό γκολ, παίρνοντας έτσι την νίκη στην έδρα της (1-0 επί της Σαλερνιτάνα).

Η Seria A διανύει την αγωνιστική και σήμερα το “μενού” εμπεριέχει έξι αναμετρήσεις, εκ των οποίων οι τρεις ξεκίνησαν στις 19.30. Η Βερόνα υποδέχθηκε την Αταλάντα σε ένα ματς, το οποίο καθάρισε εξ αρχής, ενώ το παιχνίδι στην Έμπολη έμεινε στο… μηδέν.

Η αναμέτρησε που κέντρισε το ενδιαφέρον, ήταν εκείνη ανάμεσα στην Κάλιαρι και στην Μίλαν, με τους “Ροσονέρι” να θέλουν να αγγίξουν την κορυφή. Εν τέλει, οι Μιλανέζοι το κατάφεραν, με ανατροπή, μέσα σε έξι λεπτά!

Βερόνα – Αταλάντα 0-1

Το σκορ άνοιξε από νωρίς στο “Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι”, με τον Μάρτεν ντε Ρόουν να τροφοδοτεί εξαιρετικά στο 13′ τον Τέιν Κόπμεϊνερς και εκείνος μέσα από την μεγάλη περιοχή να βρίσκει δίχτυα, με την μπάλα να περνάει από την κάτω αριστερή γωνία.

Παρ’ ολ’ αυτά, το παιχνίδι δεν προσέφερε άλλο θέαμα και αρκέστηκε μονάχα σε αυτό το γκολ, αφού ούτε η Βερόνα κατάφερε να ισοφαρίσει ή να “αρπάξει” την νίκη, αλλά ούτε και η Αταλάντα πέτυχε την επέκταση της διαφοράς, με το σκορ να παραμένει 1-0 στην λήξη της αναμέτρησης.

Έμπολι – Σαλερνιτάνα 1-0

Αν και η Σαλερνιτάνα είχε ακυρωθέν γκολ 20′, λόγω offside του Ζοβάνε Καμπράλ, δεν κατάφερε να αρπάξει την ευκαιρία και οι γηπεδούχοι την… τιμώρησαν. Για την ακρίβεια, στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ματέο Καντσελιέρι βρήκε με φοβερή ενέργεια τον Τομάζο Μπαλντάντσι και διαμόρφωσαν το 1-0, σημειώνοντας έτσι και το πρώτο γκολ στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και οι γηπεδούχοι δεν ένιωσαν την απειλή έτσι ώστε να μεγαλώσουν την διαφορά, κρατώντας το σκορ ως έχει, κατόπιν ελέγχου του ρυθμού, με το σκορ ημιχρόνου να είναι και αυτό της ολικής αναμέτρησης. Η φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει τα δεδομένα, ήταν αυτή στο 87′, όταν ο Ζοβάνε Καμπράλ σουτάρει την μπάλα και εκείνη σταματάει στο δεξί δοκάρι. Επομένως, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0.

Κάλιαρι – Μίλαν 1-3

Οι παίκτες του Στέφανου Πιόλι ήθελαν να αδράξουν την ευκαιρία και να προηγηθούν της Γιουβέντους, η οποία έχει ματς περισσότερο, αλλά και της Ίντερ (παίζει στις 21.45, κόντρα στην Σασουόλο). Ωστόσο, αυτό το πέτυχαν με… ταχύτατο κόπο, αφού στο 29′ ο Ναχιτάν Νάντες έβγαλε ασίστ για τον Ζίτο Λουβούμπο και εκείνος με την σειρά του έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας, για το 1-0 υπέρ την Κάλιαρι.

Προφανώς, η Μίλαν δεν έμεινε άπραγη και μέσα σε έξι λεπτά έφερε το ματς… τούμπα. Στο 40′, ο Νοά Οκαφόρ πήρε το ριμπάουντ από την εστία του Μπόρις Ραντούνοβιτς και επιχείρησε να βρει εκείνος τα δίχτυα, πράγμα και το οποίο έκανε για την ισοφάριση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1′), ο Φικάγιο Τομόρι έκανε το 2-1, στέλνοντας τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με… σκυφτό το κεφάλι.

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση στον ανασχεδιασμό και στην ανασύνταξη κατά την διάρκεια του ημιχρόνου και οι “Ροσονέρι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό που “έκλεισαν” το πρώτο μισό. Στο 60′, ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ περνάει όμορφα στον Κρίστιαν Πούλισικ, με τον Αμερικανό να στέλνει την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία για το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.//ΓΚ