Το… φάντασμα της Ρεάλ ηττήθηκε στη Βαλένθια

Οι “νυχτερίδες” πέτυχαν τεράστια νίκη με 1:0 επί της “Βασίλισσας” η οποία έχασε έδαφος στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, μένοντας στο -1 από την Ατλέτικο τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τον βαρύ αποκλεισμό από τον τελικό του Champions league από τη Μάντσεστερ Σίτι, γνώρισε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά από τη Βαλένθια με 1:0 στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga.

Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η Βαλένθια ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα, στο 33ο λεπτό με τον Ντιέγκο Λόπες, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής και όπλισε, γράφοντας το 1:0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια ήταν αυτή που προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμά της, με τη Ρεάλ να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 54ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Ντιέγκο Λόπες, ο οποίος νικήθηκε από τον Κουρτουά. Στο 84ο λεπτό, οι “νυχτερίδες” βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Κλούιβερτ, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά η “Βασίλισσα” έψαξε την ισοφάριση, απειλώντας με τον Κρόος που νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ και δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Καμαβινγκά δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από δυνατό μαρκάρισμά σε αντίπαλο και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερα λίγο πριν το τέλος.