“Αγκαλιά” με την παραμονή η Αλμερία | Έχασε έδαφος η Χετάφε!

Οι “ιντάλικος” πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη για τη “σωτηρία” τους στη La Liga, επικρατώντας με 3:0 της Μαγιόρκα, ενώ οι “αθουλόνες” έχασαν μεγάλο ευκαιρία για ένα “τρίποντο” παραμονής, καθώς ήρθαν ισόπαλοι 1:1 με την υποβιβασμένη Έλτσε για την 35η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Σπουδαίο “τρίποντο”… παραμονής πανηγύρισε η Αλμερία, η οποία επιβλήθηκε άνετα με το εμφατικό 3:0 της Μαγιόρκα, τη στιγμή που η Χετάφε σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει σημαντικό βήμα σωτηρίας, καθώς ήρθε ισόπαλη 1:1 με την Έλτσε, που έχει ήδη υποβιβαστεί στη La Liga 2. Οι “ιντάλικος” πλέον σκαρφάλωσαν στους 39 βαθμούς, ενώ οι “αθουλόνες” ανέβηκαν απλά στους 35 βαθμούς, όσους έχει και η Βαγιαδολίδ που βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού.

H Aλμερία με… όπλο της την έδρα, έβαλε… δύσκολα από την αρχή στην αδιάφορη βαθμολογικά Μαγιόρκα. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο νεαρός Βραζιλιάνος αμυντικός, Λασάρο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, έπειτα διπλασίασε τα τέρματά του στο 42ο λεπτό και στο 58′, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα μετά από δυο ασίστ του Κολομβιανού, Λουίς Σουάρες.

Παράλληλα, η Χετάφε ενώ είχε θεωρητικά εύκολο έργο πριν την έναρξη του ματς με την Έλτσε, δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και έτσι ήρθε ισόπαλη 1:1 με την Έλτσε, χάνοντας σημαντικό έδαφος για την παραμονή της στην κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Ελ Χαντάντι στο 8ο λεπτό του αγώνα, όμως ο Μπόιε ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι “αθουλόνες” πίεσαν για το “χρυσό” γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε και πλέον μπήκαν σε… μπελάδες.