Σημαντικό βήμα παραμονής για την Κάντιθ

Η ομάδα του Σέρχιο κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 2:0 επί της Βαγιαδολίδ στο μεγάλο ντέρμπι παραμονής για την 35η αγωνιστική του πρωταθλήματος της La Liga.

Η “αυλαία” της 35ης “στροφής” στο ισπανικό πρωτάθλημα, άνοιξε με ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στη “μάχη” της παραμονής, με την Κάντιθ να επικρατεί με 2:0 επί της Βαγιαδολίδ και να ανεβαίνει έτσι στους 38 βαθμούς, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 35 και απέχουν έναν μόλις βαθμό από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ρούμπεν Αλκαράθ μπορεί να μην κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 26′ να σκοράρει από την “άσπρη βούλα”, όμως το δεύτερο μέρος άνηκε αποκλειστικά στην Κάντιθ, που… δικαιώθηκε. Ο Μπονγκοντά με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά χάρισε την τεράστια νίκη στην Κάντιθ τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.//Γ.