Η Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες και βλέπει… Ευρώπη!

Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα, οι Βάσκοι επικράτησαν με 2:1 της Θέλτα και έτσι έκαναν σημαντικό βήμα στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί σε ευρωπαϊκό “εισιτήριο” ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της La Liga, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επιβλήθηκε στο κατάμεστο “Σαν Μαμές” με 2:1 επί της Θέλτα, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες και κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα… ευρωπαϊκά σαλόνια. Πλέον, οι Βάσκοι ανέβηκαν στην 7η θέση της κατάταξης με 50 βαθμούς και βρίσκονται στο -5 από την 6η Ρεάλ Μπέτις.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ινιάκι Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι μετά από τη σέντρα του Ντε Μάρκος. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι Βάσκοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Μπερτσίτσε να αστοχεί.

Στο δεύτερο μέρος, η Θέλτα “πάγωσε” το “Σαν Μαμές”, καθώς μετά από μια σέντρα, ο Λάρσεν πήρε την κεφαλιά και στο 50′ ισοφάρισε σε 1:1 μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια. Η Μπιλμπάο κατάφερε να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα. Ο Μπερενγκέρ με ένα εξαιρετικό σουτ μετά από ατομική ενέργεια, έκανε το 2:1, που ήταν και ο τελικό σκορ του αγώνα.