Νίκη… ομίλων για την Ατλέτικο

Οι Μαδριλένοι, επικράτησαν 3:0 της Οσασούνα, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 3:0 της Οσασούνα, επανήλθε στις νίκες και εξασφάλισε τη συμμετοχή της σε ομίλους του Champions League για 14η φορά στην ιστορία της, ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Σιμεόνε, ήταν ανώτερη σε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι “ροχιμπλάνκος” πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Γκριεσμάν τροφοδότησε τον Καράσκο ο οποίος από κοντά έκανε το 1:0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι δίχτυα, στο 62ο λεπτό, με τον Σαούλ να κάνει το 2:0, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο.

Ο Κορέα, που πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο, μετά τον τραυματισμό του Άλβαρο Μοράτα, διαμόρφωσε το 3:0.