Νίκησε την μαχητική Λανς και συνεχίζει ακάθεκτη

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της ομάδας του Εζ με 2-0, με τους γηπεδούχους να παίζουν με 10 παίκτες από το 45ο λεπτό και την αποβολή του Γκράντιτ.

Η Λανς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής αντιμετώπισε την Παρί Σεν Ζερμέν, με τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να στοχεύουν σε μια ακόμα νίκη. Στο 6ο λεπτό, η Λανς κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ντανίλο, αλλά με την εκτέλεση του Φρανκόφσκι να βρίσκει επάνω στον Ντοναρούμα. Οι φιλοξενούμενοι μετά από αυτό, είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 30ο λεπτό ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά σκόραρε, με τους παίκτες της Παρί να πανηγυρίζουν έξαλα το γκολ του νεαρού Γάλλου επιθετικού. Οι παίκτες του Εζ δεν είχαν άλλες ευκαιρίες για να απειλήσει, χάνοντας και παίκτη λόγω αποβολής στο 45′ μετά την αποβολή του Γκράντιτ.

Στο δεύτερο μέρος η Λανς έψαξε την ισοφάριση, κάνοντας αλλαγές για να καλύψει την αγωνιστική διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων. Ο Εζ δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Παρί, αλλά η διαφορά μεταξύ των γραμμών και οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ήταν ένα τεράστιο εμπόδιο για την ισοφάριση. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 89ο λεπτό, καθώς έδωσε στην Παρί μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα για να διατηρήσει το σκορ σε όλη την διάρκεια του δευτέρου μέρους.

Λανς (Εζ):Σάμπα, Ντάνσο, Μεδίνα, Γρκάντιτ, Μαουάσα (Τσάβες), Ντιούφ (Φουλγκίνι), Ελ Αναουί (86′ Σισουμπά), Φρανκόφσκι, Σότοκα, Γουαχί (Σαΐντ), Κόστα (Τόμασον)

Παρί (Ενρίκε): Ντοναρούμα, Περέιρα, Μαρκίνιος, Ζαϊρί-Εμερί, Ουγκάρτε, Ερνάντεζ, Βιτίνια, Σολέρ (62′ Ρουίζ), Μπαρκολά, Ντεμπελέ, Εμπαπέ