Άνετη στην πρεμιέρα της η Μίλαν

Οι “ροσονέρι” ξεκίνησαν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τη νέα σεζόν, επικρατώντας 2:0 της Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Μίλαν, η οποία πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν, με τη νίκη της με 2:0 επί της Μπολόνια εκτός έδρας. Σκόρερ για τους “ροσονέρι” οι Ζιρού και Πούλισικ που έδωσαν στην ομάδα τους το πολύτιμο τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μπολόνια να απειλεί, με τον δικό μας Μπάμπη Λυκογιάννη να κάνει ένα μακρινό σουτ και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια όμως, ήταν η σειρά της Μίλαν να απαντήσει και… άνοιξε λογαριασμό στο 11ο λεπτό. Ο Ράιντερς, τροφοδότησε τον Ζιρού, ο οποίος νίκησε τον Σκοράπσκι για να κάνει το 1:0. Οι “ροσονέρι” χρειάστηκαν μόλις 10 λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Κριστιάν Πούλισικ, με βολίδα έκανε το 2:0 και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 28ο λεπτό με τον Γάλλο στράικερ να βλέπει τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει το σουτ του. Στα επόμενα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και έτσι η Μίλαν κράτησε το προβάδισμά της έως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν εμφανώς πεσμένος, με την Μπολόνια να είναι αυτή που έψαχνε ένα τέρμα, για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 60ο λεπτό, ο Ντόιε έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει για την ομάδα του, όταν το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι. Η Μίλαν προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες και να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη περιοχή. Στα τελευταία λεπτά, σημειώθηκε ακόμη ένα δοκάρι στο παιχνίδι, αυτή τη φορά για τη Μίλαν, με τον Λεάο να βλέπει την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ. Έτσι το 2:0 έμεινε έως το τέλος, με τους “ροσονέρι” να παίρνουν τη νίκη και να ξεκινούν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά.

Γκολ: 11′ Ζιρού, 21′ Πούλισικ

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Πος, Λυκογιάννης(87’ Κοράζα), Μπεουκέμα, Λουκουμί, Μόρο(46’ Ορσολίνι), Ντομίνγκες(72’ Ελ Αζούζι), Φέργκιουσον(87’ Ουρμπάνσκι), Εντόι, Αεμπισέρ, Ζίρκζι(87’ Φαν Χόιντονκ)

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια(74’ Καλουλού), Τιό(89’ Κίερ), Τομόρι, Ερναντέζ, Ρέιντερς, Λόφτους-Τσικ(73’ Πομπεγκά), Κρούνιτς, Πούλισιτς(74’ Τσουκουέζε), Ζιρού(72’ Οκαφόρ, Λεάο