Μοιράστηκαν βαθμούς Τορίνο και Κάλιαρι στην πρεμιέρα τους

Στο μηδέν έμειναν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο, οι ομάδες των Γιούριτς και Ρανιέρι για την 1η αγωνιστική της Serie A, ”μουδιασμένοι” παρουσιάστηκαν οι δύο Ιταλικοί σύλλογοι στην πρεμιέρα τους στο Πρωτάθλημα.

Το Τορίνο ως γηπεδούχος είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα που απείλησε με πιο αποτελεσματικό τρόπο την αντίπαλη εστία. Από την άλλη η Κάλιαρι αμύνθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 2ο μισό πήρε χώρο στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ, ωστόσο οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0:0.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κρατώντας για αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια, θέλοντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ από νωρίς. Στο 4′ έγινε η πρώτη φάση του αγώνα με τον Αντόνιο Σανάμπρια να βρίσκει λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και να πραγματοποιεί ένα σουτ, το οποίο κατάφερε να αποκρούσει με υπερπροσπάθεια ο τερματοφύλακας της Κάλιαρι, Μπόρις Ραντούνοβιτς. Η απάντηση ήρθε στο 16ο λεπτό από τον 27χρονο μέσο των φιλοξενούμενων, Νάντεζ, ο οποίος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με ένα καλό σουτ στην πάνω δεξιά γωνία. Η ομάδα του Ίβαν Γιούριτς πίεζε καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου την αμυντική γραμμή της Κάλιαρι, χωρίς όμως να καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο μία για κάθε πλευρά, για το Τορίνο ο Νεμάνια Ράντονιτς πήρε την θέση του Καραμό και για την Κάλιαρι ο Ντι Πάρντο αντικατέστησε τον Γκολντανίγκα. Η συνέχεια του αγώνα βρήκε και τις δύο ομάδες να παλεύουν για ένα γκολ χωρίς όμως να υπάρξει κάποια κλασική ευκαιρία. Το σφύριγμα της λήξης του αγώνα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες και με έναν βαθμό στην πρεμιέρα της Seria A.

Τορίνο: (ΓΚ) Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Περ Σουρς, Αλεσάντρο Μπουονζιόρνο, Ρικάρντο Ροντρίγκεζ (75′ Ντέιβιντ Ζίμα), Ραούλ Μπελανόβα, Σαμουέλε Ρίτσι (68′ Κάρολ Λίνετι), Ίβαν Ίλιτς, Μεργκίμ Βοϊβόντα, Νίκολα Βλάσιτς (68′ Πίετρο Πελέγκρι), Γιαν Καραμό (46′ Νεμάνια Ράντονιτς), Αντόνιο Σανάμπρια.

Κάλιαρι: (ΓΚ) Μπόρις Ραντούνοβιτς, Γκάμπριελ Ζάπα, Εντοάρντο Γκολντανίγκα (46′ Αλεσάντρο Ντι Πάρντο), Αλμπέρτο Ντοσένα, Άνταμ Όμπερτ(87′ Αλεσάντρο Ντειόλα), Ναϊτάν Νάντεζ (71′ Λεονάρντο Παβολέτι), Ιμπραχίμ Σουλεμάνα, Αντουάν Μακουμπού, Πάουλο Ντανιέλ Ντεντέλο Άζι, Γκαετάνο Οριστάνιο, Ζίτο Λουβουμπό.