Διέλυσε την Τζένοα η Φιορεντίνα | Πρεμιέρα με το… δεξί για την Ίντερ

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις έκλεισε η αυλαία αγωνιστικής ημέρας της πρώτης αγωνιστικής της Serie A, με τους “νερατζούρι” να παίρνουν το πρώτο τρίποντο της σεζόν και τους “βιόλα” να πετυχαίνουν τεράστια νίκη επί της Τζένοα.

Ίντερ – Μόντσα 2:0

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ίντερ, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να βρίσκει δίχτυα και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του μόλις στο 8ο λεπτό. Η Μόντσα προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της έδινε την ισοφάριση, όμως οι προσπάθειές της ήταν άκαρπες με το 1:0 να παραμένει έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς όμως να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 76ο λεπτό, οι “νερατζούρι” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Αργεντίνο επιθετικό να τροφοδοτείται από τον Αρναούτοβιτς και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Τζένοα – Φιορεντίνα 1:4

Ιδανικό το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκoρ με τον Μπιράγκι. Το 2:0 έγινε γρήγορα, μόλις 6′ αργότερα με τον Μποναβεντούρα να σκοράρει σε κενή εστία και να βάζει από νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι “βιόλα” πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με το Νίκολας Γκονζάλες να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά. Ο Μποναβεντούρα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του σκοράροντας για το 4:0, όμως στο 58ο λεπτό, η Τζένο μείωσε σε 4:1.