Ήταν “Κυρία”…στην πρεμιέρα της | Η Λέτσε “σόκαρε” με ανατροπή την Λάτσιο

Επιβλητικά ξεκίνησε η Γιουβέντους τις υποχρεώσεις της στην Serie A, καθώς επικράτησε με 3:0 την Ουντινέζε στο “Stadio Friuli”. Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε, όμως, στο “Stadio Via del mare” με τους Λατσίαλι να δέχονται την ανατροπή σε δύο λεπτά από την ομάδα Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα, γνωρίζοντας την ήττα με 2:1

Ουντινέζε – Γιουβέντους 0:3

Δεν θα περίμενε καλύτερη αρχή η Γιουβέντους, καθώς μόλις στο 2′ πέτυχε τον πρώτο της τέρμα με τον Φεντερίκο Κιέζα. Έπειτα, από την συνεργασία των δύο φορ της ομάδας του Αλέγκρι, έφερε το γκολ για την “βέκια σινιόρα”, με τον Βλάχοβιτς να τροφοδοτεί τον Ιταλό επιθετικό και τον δεύτερο να εκτελεί με δυνατό συρτό σουτ από το ημικύκλιο. Οι “μπιανκονέρι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 20′ λεπτό πέτυχαν και δεύτερο τέρμα ολοκληρώνοντας ένα τέλειο εικοσάλεπτο. Συγκεκριμένα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Εμποσελέ μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ουντινέζε και η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, με τον Βλάχοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα διευρύνοντας το αβαντάζ της ομάδας του. Οι Φριουλάνι ανήμποροι να αντιδράσουν, είδαν την ομάδα τους να δέχεται και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Καμπιάζο να βγάζει σέντρα από τα αριστερά και τον Ραμπιό να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η “Γηραιά Κυρία” “έσβησε” τις μηχανές, με την Ουντινέζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να βρίσκει κάποιο γκολ. Με αυτόν τρόπο η ομάδα του Αλέγκρι ξεκίνησε με μια…επιβλητική πρεμιέρα στην φετινή Serie A.

Λέτσε – Λάτσιο 2:1

Η Λάτσιο η οποία την περασμένη σεζόν τερμάτισε στην δεύτερη θέση, ήθελε να ξεκινήσει με το δεξί στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Serie A. Κάτι που συνέβη, καθώς στο 20′ η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Λουίς Αλμπέρτο βρήκε τον Τσίρο Ιμόμπιλε μέσα στην περιοχή, ο οποίος είδε τον τερματοφύλακα, τον Φαλκόνε,  εκτός θέσης και τσίμπησε την μπάλα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια οι Λατσιάλι έλεγχαν τον ρυθμό, κρατούσε την Λέτσε εκτός περιοχής και όλα έδειχναν ότι θα υπερασπιστεί αυτό το “εύθραυστο” 1:0. Ωστόσο, υπήρξε ένα δίλεπτο “σοκ” για την Λάτσιο. Αρχικά, η ομάδα του Σάρι δέχτηκε την ισοφάριση στο 85′ από τον Πόντους Άλμκβιστ ενώ χωρίς να καταλάβει τι έχει συμβεί, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 85′ από τον Φεντερίκο ντι Φραντσέσκο, ολοκληρώνοντας, έτσι μια σπουδαία ανατροπή, “σοκάροντας” την Λάτσιο στην πρεμιέρα της Serie A.