Ο Μπελότι έσωσε τον βαθμό για την Ρόμα | “Λυτρωτής” ο Ντε Κετελάρε για την Αταλάντα

Οι Ρωμαίοι μπήκαν με το αριστερό στην πρεμιέρα της Serie A, καθώς παραχώρησαν ισοπαλία με 2:2 στο “Stadio Olimpico” απέναντι στη Σαλερνιτάνα. Η ομάδα από το Μπέργκαμο ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη αγωνιστική, αφού απέσπασε σπουδαίο διπλό επί της Σασουόλο με 2:0 στο “Mapei Stadium”.

Ρόμα-Σαλερνιτάνα 2:2

“Φουριόζοι” μπήκαν την νέα σεζόν οι γηπεδούχοι, καθώς μπορεί να είδαν στον 9ο λεπτό να ακυρώνεται το γκολ του Αντρέα Μπελότι έπειτα από την παρέμβαση του VAR. Ωστόσο, στο 17ο λεπτό ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιου, ο οποίος αξιοποίησε με όμορφο τελείωμα την εξαιρετική σέντρα του Σπινατσόλα. Η Ρόμα, στην συνέχεια, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ. Αρχικά, απείλησε πάλι με τον Μπελότι στο 20′ αλλά το σουτ κόντραρε στα σώματα, ενώ στο 33′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της, με τον Τζιανλούκα Μαντσίνι να μην τα καταφέρνει. Στο 36′, η Σαλερνιτάνα “πάγωσε” το ” Stadio Olimpico”, με τον Αντόνιο Καντρέβα να υποδέχεται άψογα την πάσα του Φεντερικό Φάτσιο, ισοφαρίζοντας σε 1:1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι “σόκαραν” την περσινή φιναλίστ του Europa League, καθώς στο 49‘ πήραν το προβάδισμα, με τον Αντόνιο Καντρέβα να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στον αγώνα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ιταλός επιθετικός της Σαλερνιτάνας πήρε μια τέλεια σέντρα του Ντομαγκόι Μπράνταριτς και με ένα ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας. Η Ρόμα πίεσε για την ισοφάριση, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Ιταλικού Νότου ήταν καλά αμυντικά στημένη. Το “γρίφο” της ισοφάρισης έλυσε πάλι ο Αντρέα Μπελότι, ο οποίος με μια εκπληκτική κεφαλιά ισοφάρισε σε 2:2, σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας για την Ρόμα.

Σασουόλο-Αταλάντα 0:2

Οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο αλληλοεξουδετερώθηκαν στο “Mapei Stadium”, με την ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι να είναι ελαφρώς καλύτερη, δημιουργώντας ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Σασουόλο.

Στην δεύτερη πράξη του αγώνα οι “Νεροβέρντι” μπήκαν εκείνοι πιο δυνατά, αφού στο 49′, το δοκάρι τους σταμάτησε για να πάρουν “κεφάλι” στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Αρμάν Λοριαντέ πάτησε στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μάρτεν Ντε Ρουν. Η συνέχεια θύμιζε εικόνα από πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα χώρους για να δημιουργήσουν φάσεις. Ωστόσο, στο 85′, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Αταλάντα, ο Ντε Κετελάερε έλυσε το “γόρδιο δεσμό”, κάνοντας το 1:0 για την “θεά του Μπέργκαμο”. Συγκεκριμένα, ο Βέλγος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε υπέροχα την σέντρα του Ρουγκέρι και με μια ωραία κεφαλιά  έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις, η Αταλάντα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με το Ναντίρ Ζόρτεα, διαμορφώνοντας το τελικό 2:0