Η εποχή Γκατούζο έχει αφυπνίσει την Μαρσέιγ

Οι Μασσαλοί πήραν εύκολη νίκη επί της Λοριάν με 4-2  στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και την ομάδα του Ιταλού προπονητή να χτίζει σερί νικών σε Γαλλία και Ευρώπη.

Σε μια αναμέτρηση που ήθελε για να ανέβει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία, η Μαρσέιγ ταξίδεψε στην έδρα της Λοριάν για ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έδειξε τις διαθέσεις με το “καλησπέρα” καθώς στο 3ο λεπτό ο Εμπεμπά νίκησε τον Μουβγκό για να έρθει ο Ομπαμεγιάνγκ έξι λεπτά μετά για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Οι παίκτες της Λοριάν έπαιξαν αρκετά σκληρά μετά τα πρώτα γκολ που δέχτηκαν, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να χρησιμοποιεί τις κίτρινες κάρτες για να σβήσει το σκληρό παιχνίδι. Στο 33′ ο Μπαλέρντι έκανε το 3-0 μετά από κόρνερ της Μαρσέιγ, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυθεί στην εστία του Ελβετού τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Φάιβρε στο 41ο λεπτό με την ομάδα του να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Η ομάδα από την Μασαλία δεν είχε τελειώσει ακόμα την επιθετική της “ραψωδία” καθώς ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ μέσα από την περιοχή μετά την ασίστ του Βερετού, με το 4-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το δεύτερο τους γκολ στο 52′ με τον Μπέντζαμιν Μεντί, δείχνοντας πως έχουν σφυγμό στην αναμέτρηση για να συνεχίσουν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους. Με την συμπλήρωση 60‘ η Λοριάν δεν είχε άλλες λύσεις για να φτάσει στο τρίτο της γκολ, με την Μαρσέιγ να επιβάλλει τον ρυθμό της στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Ο Λε Μπρι ανακάτεψε την τράπουλα με σκοπό να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με αλλαγές σε κέντρο και επίθεση για να μειώσει. Στα τελευταία λεπτά η Μαρσέιγ έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κλος, χωρίς όμως να επηρεάσει το σκορ της αναμέτρησης με το 4-2 να είναι το τελικό σκορ. Οι Μασσαλοί έφτασαν στους 23 βαθμούς με την Λοριάν να μένει στους 12 βαθμούς χωρίς να ξεφεύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

ΓΚΟΛ: 3′ Εμπεμπά, 9′ Ομπαμεγιάνγκ, 33′ Μπαλέρντι, 41′ Φάιβρε, 52′ Μεντί

Κίτρινες: 14′ Λε Γκοφ, 16′ Μεντί, 21′ Μπαλέρντι, 45+2′ Λαπόρτ, 57′ Λόντι, 59′ Γκιγκό, 62′ Ινοθέντ
Κόκκινες: 80′ Κλος

Λοριάν (Λε Μπρι): Μουβγκό, Λαπόρτ (46′ Τουρέ), Ταλμπί, Λε Γκοφ (46′ Μεντί), Καλούλου, Αμπεργκέλ, Ινοθέντ, Μεντί, Φάιβρε, Πονσέου (66′ Τοσίν), Ντιένγκ

Μαρσέιγ (Γκατούζο): Λόπεθ, Γκιγκό, Εμπεμπά, Μπαλέρντι, Βερετού, Κλος, Χαρίτ (72′ Γκέι), Ουνάχι, Λόντι, Βιτίνια, Ομπάμεγιανγκ (72′ Σαρ)