Γκέλα ολκής για τη Λιλ | Με… buzzer-beater το Στρασβούργο

Το Στρασβούργο επικράτησε της Χάβρης σε… νεκρό χρόνο με 2-1, με “χρυσό” σκόρερ τον Σίλα στο 97′. Η Κλερμόν απέσπασε την ισοπαλία από την ομάδα του Φονσέκα (0-0), την ίδια ώρα που η Μπρεστ έφυγε με το διπλό από το Μετς (1-0).  για τη 15η αγωνιστική της Ligue 1.

Kλερμόν – Λιλ 0-0

Πρώτη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο 20′, με το δυνατό σουτ του Άνχελ Γκόμες να εξουδετερώνεται από τον Ντιό. Ο Κεϊτά για τη γηπεδούχο ομάδα είχε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις στο 29′, αλλά ο Σεβαλιέ απέκρουσε με ευκολία. H Kλερμόν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μέχρι την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Αλεβινά να σημαδεύει το δοκάρι στο 50ο λεπτό. Το 0-0 παρέμεινε, ωστόσο, ως το τέλος, με τη Λιλ να “γκελάρει” και να χάνει δύο απρόσμενους βαθμούς.

Μετς – Μπρεστ 0-1

Η ομάδα του Μπόλονι έφτασε κοντά στο γκολ στο 18′, αλλά η προσπάθεια του Ζαν Ζακ σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο 25′ με τον Ζάλοου να αστοχεί για λίγο. Ανταπέδωσε τις ευκαιρίες η ομάδα της Βρετάνης με τους Μπρασιέ και Μουνιέ στο 31′ και το 33′ αντίστοιχα. Στο ίδιο… μήκος κύματος και το δεύτερο μέρος με αρκετές φάσεις. Ο Σάμπαλι και ο Ζάλοου στο 56′ και το 68′ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την Μετς και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στην Μπρεστ να πάρει αυτή κεφάλι στο σκορ με τον Λε Ντουαρόν να τελειώνει υποδειγματικά την φάση από πάσα του Ντουμπιά στο 75′ (1-0). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι στον εναπομείναντα χρόνο, με το αποτέλεσμα να παραμένει 1-0.

Στρασβούργο – Χάβρη 2-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου. Ο Μπάκβα σέντραρε στην περιοχή και ο Εμεγκά σκόραρε με σουτ για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τουρέ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά η προσπάθεια του πέρασε λίγο άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ o Σαλμιέ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-1. O Zουζού λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή στο 71′ αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, μετά από ένα κόρνερ, ο Σίλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του στο 97′ (2-1).