Ο Λακαζέτ έδωσε… ανάσα στη Λυών

Oι “Λιονέ” επιβλήθηκαν άνετα με 3-0 στο ντέρμπι παραμονής κόντρα στην Τουλούζ και πήραν νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας για την 15η αγωνιστική της Ligue 1.

Στο πλαίσιο της 15ης “στροφής” του γαλλικού πρωταθλήματος, η Λυών υποδέχτηκε την Τουλούζ σε ένα σημαντικό ντέρμπι παραμονής και οι “Λιονέ” κατάφεραν να επιστρέψουν στις ποιοτικές εμφανίσεις τους. Συγκεκριμένα, η Λυών επικράτησε άνετα με 3-0, ανεβαίνοντας έτσι στους 10 βαθμούς, την ώρα που η Τουλούζ έμεινε στους 13 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, για τη Λυών ανέλαβε δράση σήμερα ο Λακαζέτ, ο οποίος σκόραρε και τα τρία τέρματα της ομάδας του. Στο 24ο λεπτό, ο έμπειρος επιθετικός άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και λίγο αργότερα, στο 28′, διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν με εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Νταλινγκά νικήθηκε από τον Άντονι Λόπες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λακαζέτ με το τρίτο του τέρμα στο 79ο λεπτό, “σφράγισε” το “τρίποντο” της ομάδας του.