Συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής η Νις

Η ομάδα του Φαριόλι επικράτησε δύσκολα της μαχητικής Ρεμς (2-1) στη Νίκαια και πλησίασε στο -4 την Παρί. Όλη η δράση στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι, ενώ το γκολ της νίκης έβαλε ο Μπογκά.

Ο Αγώνας

Η πρώτη αξιόλογη φάση της συνάντησης καταγράφηκε στο 11′ με το σουτ του Σάνσον μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ. Στο 24′ ο Τεουμά είχε μια πτώση μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάποια παράβαση, με τους παίκτες της Ρεμς να διαμαρτύρονται έντονα. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν μεγάλο ζήτημα στη δημιουργία φάσεων στο πρώτο ημίχρονο, απόρροια και η μόλις μία τελική στο στόχο συνολικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ανέβηκε. Ροσάριο και Σάνσον απείλησαν στα πρώτα δύο λεπτά την εστία των φιλοξενούμενων, με τον Ματουσίβα να ανταποδίδει για τη Ρεμς. Με τη συμπλήρωση 55 λεπτών, η Νις άνοιξε το σκορ με τον Λαμπόρντ να πιάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και μέσα (1-0). Η ομάδα της Ρεμς στο 67′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Ίτο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Σε αυτήν έφτασε στο 78′ με τον Αμπντελχαμίντ να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά (1-1). Οι Νικαιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσουν το προβάδισμα στο 81΄αλλά ο Ντιούφ αρνήθηκε το γκολ στο Ροσάριο. Ο κίπερ των φιλοξενουμένων δεν είχε απάντηση, ωστόσο, στο έξοχο σουτ του Μπογκά και έτσι το 2-1 πραγματοποιήθηκε στο 82′. Στις καθυστερήσεις ο Γκεσάντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, με το τελικό σκορ, ωστόσο, να μην αλλάζει.