“Kλειδώνει” τη δεύτερη θέση η Λάτσιο που… έριξε την Κρεμονέζε

Η Λάτσιο, επικράτησε 3:2 της αξιόμαχης Κρεμονέζε με γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης και προσπέρασε την Ίντερ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, παρέμειναν στην 14η θέση και υποβιβάστηκαν στη δεύτερη τη τάξη κατηγορία, μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Ονειρεμένο ήταν το ξεκίνημα για τη Λάτσιο, η οποία κατάφερε να βρει δίχτυα με το… καλησπέρα. Ο Ιμόμπιλε, τροφοδότησε τον Χισάι ο οποίος με όμορφο σουτ έκανε το 1:0. Η κυριαρχία των “λατσιάλι” συνεχίστηκε και στο 37ο λεπτό κατάφεραν να σκοράρουν ξανά. Ο Πέδρο βρήκε τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς μέσα στην περιοχή ο οποίος έκανε το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι. Στο 54ο λεπτό, ο Βαλέρι τροφοδότησε τον Γκαλντάμες, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και μείωσε σε 2:1. Η Κρεμονέζε, χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να φέρει την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Ο Λαζάρι στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, πέτυχε αυτογκόλ με το κεφάλι, κάνοντας το 2:2. Στο 89ο λεπτό, ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, κατάφερε και πάλι να σκοράρει, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, που ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Λάτσιο: Προβεντέλ, Λάτσαρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Ισάι, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Βεσίνο, Αλμπέρτο, Πέδρο, Ιμόμπιλε, Τζακάνι

Κρεμονέζε: Μπιανκέτι, Φεράρι, Λοχοσβίλι, Σερνικόλα, Πικέλ, Μεϊτέ, Βαλέρι, Γκαλντάμες, Τσατζούτ, Τσιοφάνι