Έβγαλαν την… υποχρέωση στη Μπολόνια | Σώθηκε… στο 101 η Λέτσε

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι αναμετρήσεις στα κορυφαία πρωταθλήματα. Στην προτελευταία αγωνιστική της Serie A, η πρωταθλήτρια αναδείχθηκε ισόπαλη 2:2 με τους “ροσομπλού”, ενώ η Λέτσε έδειξε χαρακτήρα, πάλεψε μέχρι το τέλος και στο 90’+11′ βρήκε το γκολ, με το πέναλτι του Κολόμπο που την κρατά στην κατηγορία.

Μπολόνια – Νάπολι 2:2

Η Νάπολι μπήκε ιδανικά στο ματς, βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 14ο λεπτό. Ο Όσιμεν, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκοράπσκι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Μπολόνια, προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και έψαξε την ισοφάριση, με τον Ντομίνγκες του οποίου το σουτ κατέληξε άουτ. Στο δεύτερο μέρος, οι “παρτενοπέι” πίεσαν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μπερεζίνσκι τροφοδότησε τον Όσιμεν, ο οποίος έγραψε ξανά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να μειώσουν στο 63ο λεπτό, με τον Φέργκιουσον, ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οι “ροσομπλού” έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντε Σιλβέστρι, ο οποίος με το κεφάλι έφερε στα ίσα το ματς. Στο 90+5, ο Σανσόνε σκόραρε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 2:2 να παραμένει έως το τέλος.

Μόντσα – Λέτσε 0:0

Λιγοστές ήταν οι φάσεις στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, χωρίς καμία από τις δύο να δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και έψαξαν στο γκολ που θα έδινε το πολύτιμο τρίποντο. Στο 80ο λεπτό, η Μόντσα κέρδισε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Γκίτκαϊερ εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Φαλκόνε του είπε “όχι” και κράτησε ζωντανή την ομάδα του. Στο 90’+11′, η Λέτσε κέρδισε την ευκαιρία να… κλέψει το τρίποντο στην εκπνοή. Ο Κολόμπο ανέλαβε την εκτέλεσή του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.