Απίθανη ανατροπή για τη Σαλερνιτάνα, θρίαμβος για Τορίνο

Πλούσια σε γκολ και θέαμα ήταν τα δύο παιχνίδια, που άνοιξαν το πρόγραμμα του Σαββάτου (27/5) στη Serie A, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής.

Στο στάδιο “Αρέτσι” παρατάχθηκαν δύο ομάδες χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο και αυτό βοήθησε ώστε Σαλερνιτάνα και Ουντινέζε να προσφέρουν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ανάλογα εντυπωσιακή ήταν και η αναμέτρηση στο “Αλμπέρτο Πίκο”, παρά το γεγονός ότι τόσο η Σπέτσια, όσο και η Τορίνο ήθελαν βαθμούς για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με παιχνίδι περισσότερο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι κάνουν πλέον όνειρα για ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 3:2

Ένα εξαιρετικά πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να δώσει στην Ουντινέζε σημαντικό προβάδισμα. Στο 25’ ο Ζέγκελαρ άνοιξε το σκορ, καθώς με σουτ από κοντά νίκησε τον Φιορίλο και έκανε το 0:1. Στο 30’ ο Νεστορόφσκι έκανε το 0:2 και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Πριν τελειώσει το πρώτο μέρος ξεκίνησε η αντεπίθεση της Σαλερνιτάνα με τον Κάστανο. Ο Κύπριος επιθετικός μείωσε σε 1:2 με πλασέ στο 43’. Δημιουργός ήταν ο Καντρέβα, ο οποίος σκόραρε στο 57’ για το 2:2. Την ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε ο Εκόνγκ, που διαμόρφωσε το τελικό 3:2 στο 90’+6’.

Σπέτσια – Τορίνο 0:4

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με αυτογκόλ του Βισνιέβσκι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0:1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο VAR ακύρωσε το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στη Σπέτσια στο 39’. Οι γηπεδουχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό άφησε την άμυνά τους εκτεθειμένη σε κάποιες στιγμές και το εκμεταλλεύτηκε η Τορίνο. Στο 72’ ο Ρίτσι με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0:2 και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το 0:3. Ο Ίλιτς στο 76’ ήταν αυτός που ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Στο 83’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Νζόλα, όμως και πάλι παρενέβη o VAR και το γκολ δεν μέτρησε. Το… κερασάκι στην τούρτα για την Τορίνο το έβαλε ο Καραμό στο 90’+6’, διαμορφώνοντας το τελικό 0:4.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής στη Serie A:

Παρασκευή 26 Μαΐου

Σαμπντόρια – Σασουόλο 2:2

Σάββατο 27 Μαΐου

Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 3:2Σπέτσια – Τορίνο 0:419:00 Φιορεντίνα – Ρόμα21:45 Ίντερ – Αταλάντα

Κυριακή 28 Μαΐου

13:30 Βερόνα – Έμπολι16:00 Μόντσα – Λέτσε16:00 Μπολόνια – Νάπολι19:00 Λάτσιο – Κρεμονέζε21:45 Γιουβέντους – Μίλαν

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A εδώ.//ΜΠ.